3 osobnosti z pódií Mr. Olympia odhaľujú svoje tréningové tajomstvá. Spoznajte ich!

Kulturistika ako taká je športom s tradíciou aj v našich končinách. Môžeme konštatovať, že kulturistika sa hrdí obľubou zo strany staršej aj mladšej diváckej kulisy. Mnohí z týchto fanúšikov nadšených pre šport ktorý je spojený s vykonávaním posilňovacích cvičení, pózingu, prísnym diétnym režimom, bažia po väčšej dávke informácií. Po dekádach vývoja športovej kulturistiky sa z hľadiska diváckeho záujmu dostala väčšmi do popredia federácia IFBB (v porovnaní s konkurenčnou federáciou NABBA).

Je tradíciou, že vrcholným podujatím profesionálnych kulturistov, ktoré sleduje celý svet, je súťaž Mr. Olympia. Prvá súťaž Mr. Olympia sa konala v roku 1965 v severoamerickom meste New York (USA, New York). Od roku 1999 je toto podujatie každoročne usporiadané v meste Las Vegas (USA, Nevada). V roku 2018 sa uskutočnil 55. ročník tohto významného podujatia.

V nasledujúcich riadkoch vám priblížime niekoľko zaujímavostí o tréningu troch kulturistov, na základe ktorého vznikli legendy! Ak týchto pánov nepoznáte, je čas to zmeniť!

 

1. Larry Scott

 

Precvičujete svoje bicepsy na Scottovej lavici? Je pomenovaná po prvom a druhom víťazovi Mr. Olympia! Aj vďaka tréningu na tomto náradí vybudoval neskutočne objemné a závideniahodné bicepsy. Propagoval izolované precvičenie ohýbačov lakťa (ku ktorým patria aj bicepsy). Chcete veľké bicepsy? Trénujte predlaktia! To vravel Larry. Prízvukoval dôležitosť koncentrácie, podobne ako jeho nasledovník Arnold. Významným prvkom v jeho tréningoch bola vizualizácia perfektného tréningu. Dopomohla k jeho dvom titulom tejto prestížnej súťaže. Larry Scott zomrel v roku 2014.

 

 

2. Sergio Oliva

 

Kubánsky rival rakúskeho duba z čias zlatej éry bodybuildingu! Viete o kom je reč? Sergio je vskutku unikátny šampión tohto podujatia (apropo, zvíťazil v rokoch 1967-69). Nikto ho nemôže napodobniť. Skutočný Mýtus, takto ho pomenoval Ricky Wayne. V jeho legendárnej víťaznej póze (fotka nižšie) je očividný perfektný svalový rozvoj paží a uzučký pás (beauty building!). V jeho tréningu nechýbala nápaditosť, kreativita a jedinečnosť. Vsádzal na supersety, kombinácie, za dôležité považoval zvoliť pestrú paletu cvičení, ktorou pretvoríte daný sval. Jednoducho ho precvičte z každého uhla pre úplný rozvoj! Maximálne napumpovanie malo v jeho tréningu význam a veril v jeho praktizovanie. Oliva bol zástancom vysokého objemu práce v tréningu, v priemere to bolo 24-30 sérií na partiu (trošku menej v prípade bicepsov, tricepsov…). Zaujímavosťou je to, že Oliva nikdy nepil vodu počas tréningu. Namiesto nej pil kávu z termosky. Na otázku prečo to tak robí odpovedal, že voda ho príliš ochladí a patrí na koniec tréningu, naopak, kofeín dodá energiu a podporí potenie 1.

 

 

3. Samir Bannout

 

Libanonský lev! Tak je známy tento momentálne už 63 ročný víťaz titulu Mr. Olympia z roku 1983. Súťažil naozaj dlho, veď začal v roku 1974 a súťažné plavky si obliekol posledný krát v roku 2011. Je jediným kulturistom, ktorý dokázal poraziť Lee Haneyho (8x Mr. Olympia). Jeho tréningová filozofia je postavená na myšlienke, že ak chcete uspieť v čomkoľvek, musíte to robiť srdcom. Tréning si musíš užívať! Kardio? V prípade príprav na sezónu v rokoch 82 a 83 (v minulom storočí), ho nerobil, postačil mu jeho rýchly metabolizmus. No v silovom tréningu mu nerobilo problém zvládať ťažké opakovania v prípade príťahov v predklone. Neodporúča cvičiť do zlyhania, odporúča poriadnu intenzitu. Odporúča nezabúdať na adekvátnu regeneráciu – využíval zväčša systém 3+1 (čo znamená 3 tréningové dni a 1 deň voľno od tréningu). Zaujímavý rozhovor s Bannoutom si môžete pozrieť nižšie.

 

 

Verdikt nad tvrdeniami osobností zo sveta kulturistiky?

 

Každá z nich vás vie ovplyvniť v pozitívnom zmysle slova. Vyberte si z myšlienok to, čo sa vám najviac hodí a dáva zmysel. Každé z tvrdení je hodné diskusie, každá snaha o to vedieť viac sa počíta. Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch!

0

Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

Tešíme sa na váš názor

Zanechať názor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password