Základná chyba, ktorá ti bráni schudnúť a dosahovať svoje ciele

V tomto článku ti chcem predstaviť jednu základnú chybu, ktorej sa ľudia dopúštajú ešte pred začiatkom chudnutia a ani netušia, že je často hlavnou príčinou ich zlyhania.

Obvykle keď ľudia začínajú s chudnutím, zo začiatku sú strašne namotivovaní a odhodlaní. Táto počiatočná motivácia však rýchlo opadá a s príchodom prvých prekážok či dokonca stagnácie. Pridajme k tomu odopieranie si sladkého a rôznych iných pochúťok a máme tu opäť ďalší neúspešný pokus schudnúť.

Čím to však je, že niektorí ľudia sú dlhodobo motivovaní, majú pevnú vôľu a dosahujú svoje ciele?

Chudnutie

Je za tým jednoduché slovo „Prečo“

Sú totiž 2 typy motivácie – vonkajšia a vnútorná. Vonkajšia prichádza väčšinou ako inšpirácia – človek vidí niekoho úspešného, motivačný citát  alebo nejaký zaručený návod, či iný podnet, ktorý vyvolá náhle vzrušenie a odhodlanosť pustiť sa do niečoho nového. Problémom takejto motivácie je, že je veľmi krátkodobá. Človek z nej veľmi rýchlo „vytriezvie“ a onedlho si už ani nespomenie, že sa do niečoho chcel pustiť.

Vnútorná motivácia je naopak oveľa silnejšia – je to presne tá sila, ktorá ti pomôže vystúpiť zo zóny pohodia a siahnuť na dno svojich možností, prekonať svoj strach, či dokonca svoje limity. Pokiaľ hovoríme o vnútornej motivácii, práve odpoveď na otázku prečo je kľúčová. Ak totiž máš skutočne silný dôvod na to čo robíš, nemusíš sa báť, že tvoja motivácia zmizne.

Ciele

Hlavným problémom je, že ľudia sa málokedy zamyslia nad tým prečo niečo chcú dosiahnuť – a pokiaľ nemajú silné prečo, málokedy veci dotiahnu dokonca . Nechajú sa totiž stiahnuť spať do zóny pohodlia, kde sú sami so sebou spokojní.

Ako teda nájsť svoje „Prečo“ a tým naštartovať nevyčerpateľnú zásobu motivácie?

Neexistuje psychologický návod, ktorý by ti presne krok za krokom dal návod ako nato – každý človek je totiž jedinečný, má jedinečné myšlienkové pochody, spomienky, potreby a taktiež priority.

Dám ti však tip, ktorý pomohol mne a ľuďom okolo mňa:

Hľadaj hlboko – dôvod, ktorý hľadáš je skrytý hlbšie ako sa môže zdať. Príklad – pre fajčiara by mal byť viac než silný dôvod prestať  fajčiť fakt, že mu to žerie kopec peňazí a likviduje organizmus – väčšina fajčiarov je však s týmto faktom zmierená a vyhovuje im to – musia nájsť ďaleko silnejší dôvod prečo prestať – ako napríklad fajčiarka, ktorá otehotnie – ak nechce ublížiť svojmu bábätku, prestane.

Tvoj dôvod prečo chceš napríklad schudnúť musí byť tiež zakorenený hlboko. Musí to byť niečo čo ti vadí už dlho(alebo po čom túžiš dlho, čoho sa už chceč dlho zbaviť) a musí to byť konkrétne. Nestačí si povedať že chcem schudnúť aby som dobre vyzeral/a. Musí to byť ďaleko silnejšie.

Motivácia

Skús sa spýtať otázky ako:

Čo získam tým keď schudnem? (uznanie okolia? Šaty po ktorých túžim? Odvážim sa osloviť osobu po ktorej túžim? Väčšie sebavedomie? Skvelý pocit z víťazstva samého nad sebou? Telo po akom túžim už dlho?)

Čo stratím ak neschudnem? (povedia mi že vedeli ze to nedám? Budú sa mi posmievať? Nebudem môcť nosiť určitý typ oblečenia? Budem ďalej žiť vo svojich komplexoch? )

Neponáhľaj sa a poriadne porozmýšlaj nad svojim dôvodom – chce to čas, no pokiaľ takýto dôvod nájdeš, máš ďaleko väčšiu šancu dotiahnuť to do konca. Takýto dôvod ti totiž pomôže vždy keď budeš pociťovať únavu, nechuť, či potrebu skončiť.

running fotografia

Vždy keď ťa niekto bude chcieť zlákať na cestu odkladania či skončenia (a ver mi že bude kopec ľudí, ktorí ťa budú chcieť stiahnuť, presvedčiť, či zlomiť a budú ti hovoriť rôzne dôvody, prečo to práve TY nedokážeš, či nemáš robiť) – presne vtedy si spomenieš PREČO to robíš a aké víťazstvo ťa čaká na konci.

Ako skvelo sa budeš cítiť keď dokážeš sám/sama sebe, že nepatríš medzi ľudí čo sa vzdávajú pri prvej prekážke, no vytrvajú a prejdú celú tú cestu aj napriek všetkým tým prekážkam až do konca.

Držím ti palce pri hľadaní tvojho „Prečo“, ktoré ti pomôže nie len v športe, ale aj v iných oblastiach tvojho života.

Fotky: Pixabay

Fitgo.sk portál o cvičení a všetkom, čo s ním súvisí . Prinášame vám kvalitný obsah podložený osobnou skúsenosťou a dôveryhodnými zdrojmi.

Tešíme sa na váš názor

Zanechať názor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password