Aminokyseliny

Aminokyseliny môžeme považovať za stavebné kamene proteínov, dôležitú súčasť každého ľudského tela. V číselnom ponímaní sa jedná o tisícky menších jednotiek, ktoré tvoria bielkoviny. Bielkovina je reťazec aminokyselín, špecificky poprepájaný do funkčného tvaru.

Aminokyseliny

Názov peptid nesú označenie relatívne kratšie reťazce aminokyselín obsahujúce 50 až 100 aminokyselín.

Telo potrebuje mať k dispozícií všetkých 20 aminokyselín potrebných pre správny vývoj. Aj jedna chýbajúca aminokyselina predstavuje problém. 11 z nich si vie vytvoriť z iných bielkovín. Tie voláme neesenciálne aminokyseliny. Zvyšných 9 esenciálnych aminokyselín musí telo prijať.

Rozdelenie Aminokyselín a ich prirodzený výskyt v strave

Esenciálne
(telo ich nedokáže vytvoriť samé)
Výskyt v straveNesenciálne
(telo ich dokáže vytvoriť samé)
Výskyt v strave
HISTIDÍNMäso, mlieko, ryža, oblininy ...ALANÍNHlavne mäso ...
IZOLEUCÍNOriešky, semienka, mäsoy, vajcia ryby, hrášok, sója, šošovica..ARGINÍNKuracie mäso , semiačka tekvice...
LEUCÍNFazuľa, hnedá rýža, oriešky, sójová múka, pšenica,, mäso...ASPARAGÍNSrvátka, vajcia, ryby, zemiaky...
LYZÍNSyr, vajcia, ryby, biela fazuľa, mlieko, zemiaky, červené mäso, sójové produkty, kvasnice..ASPARTÁTMlieko, orechy...
METIONÍNFazuľa, ryby, vajcia,sójové produkty, jogurty, semená...CYSTÍNBrokolica, cesnak, živočíšne výrobky
FENYLALANÍNČokoláda, syr, sójové proteíny...KYSELINA GLUTÁMOVÁZemiaky, múka, cukrová repa,
TREONÍNPredovšetkým mäso ...GLYCÍNFazuľa, kiwi, banány...
TRYPTOFÁNKešu oriešky, banány, reďkovky, semená slnečniceORNITÍNLosos, mlieko, sójové mlieko
VALÍNVajcia, syry (parmezán) , jedla zo sóje, jahňacie a hovädzie mäso.PROLÍNŽelatina, mäso, Vitamín C pre správnu tvorbu
SERÍNSyry, vajcia, orechy...
TYROZÍNMorčacie mäso

Prejsť na:

Neesenciálne aminokyseliny.     Alanín     Arginín     Asparagín     Aspartát     Cystín     Kyselina glutámová     Glycín     Ornitín     Prolín     Serín     Tyrozín Esenciálne aminokyseliny.     Histidín     Izoleucín     Leucín     Lyzín     Metionín     Fenylalanín     Treonín     Tryptofán     Valín     Zdroje Recenzie Aminokyselín (doplnkov výživy)

Pozrime sa teda bližšie na obidva druhy aminokyselín.

Neesenciálne aminokyseliny.

Pozrime  sa teda bližšie na aminokyseliny, ktoré si vie telo vytvoriť samé a ich jednotlivé funkcie v organizme, či pôvod.

Alanín

  • Bol objavený v bielkovine v roku 1875.
  • Pomáha telu konvertovať jednoduchý cukor vo forme glukózy na energiu.
  • Pomáha pečeni zbavovať sa toxínov.

Alanín je prítomný v tekutine prostaty a môže zohrávať dôležitú úlohu v podpore zdravia prostaty.

Alanín vzorec

Jedna zo štúdií zahŕňajúca 45 mužov s benígnou prostatickou hyperpláziou zistila, že 780 mg alanínu denne počas dvoch týždňov a neskôr 390 mg počas nasledujúcich 75 dňoch užívania v kombinácii s rovnakými množstvami aminokyselín glycín a kyseliny glutámovej, znížilo symptómy benígnej hyperplázie prostaty. Táto práca bola nezávisle potvrdená.

Arginín

V roku 1998 bola udelená Nobelova cena za medicínu špecifickému projektu výskumu oxidu dusnatého a jeho premeny na arginín. Získali ju Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro a Ferid Murad.

Aminokyselina L-arginín zlepšuje cirkuláciu a prívod kyslíka koronárnych a periférnych ciev prostredníctvom uvoľňovania oxidu dusnatého. Oxid dusnatý uvoľňuje steny krvných ciev a tým zlepšuje cirkuláciu v celom tele, vrátane erektilného tkaniva v penise.

Arginín vzorec

Arginín taktiež pomáha znižovať rezistenciu na inzulín a zvyšuje glukózovú toleranciu a citlivosť na inzulín pri cukrovke 2. typu.

Asparagín

Je neesencionálnou aminokyselinou, ktorá sa podieľa na metabolickej kontrole bunkových funkcií v nervových a mozgových tkanivách.

Asparagín vzorec

Táto aminokyselina je často viazaná v glykoproteínoch.

Aspartát

Aspartát je dôležitou súčasťou črevných enzýmov transportujúcich aminoskupiny. Tieto enzýmy napomáhajú syntéze proteínov, aminokyselín, taktiež aj štiepeniu proteínov a aminokyselín pri získavaní energie.

Aspartát vzorec

V kombinácií s arginínom pomáha v liečbe chronickej únavy.

Rovnaká kombinácia je taktiež vhodná na liečbu zníženej plodnosti mužov spôsobenej zníženým počtom spermií alebo ich zníženou pohyblivosťou.

Cystín

Táto aminokyselina má význam ako ochranca pred škodlivými účinkami tabaku a alkoholu. Pôsobí proti toxicite. Pomáha pri detoxikácií a ochrane buniek pred voľnými radikálmi.

Vzhľadom na obsah síry má dôležité antioxidačné účinky. V kombinácií s glycínom a kyselinou glutámovou prispieva k tvorbe jedného z najsilnejších antioxidantov v ľudskom tele, glutatiónu.

Cystin vzorec

Okrem iných funkcií je glutatión zodpovedný za udržiavanie antioxidantov, ako sú vitamíny C a E v aktívnej forme. To je veľmi dôležité na to, aby bolo telo ochránené pred škodlivými toxínmi.

Ak chceme zvýšiť množstvo cystínu v tele, je dôležité konzumovať mliečne výrobky, mäso, zo zeleniny produkty ako brokolica, cesnak a cibuľa.

Kyselina glutámová

Okrem syntézy proteínov má kyselina glutámová niekoľko kľúčových funkcií v tele. Pôsobí ako dôležitý neurotransmiter a podieľa sa na syntéze iných neurotransmiterov, ako napríklad GABA. Preto je táto aminokyselina rozhodujúca pre zdravý vývoj mozgu a jeho správne fungovanie.

Kyselina Gulatmová vzorec

Pomáha stimulovať učenie, bdelosť, dlhodobú pamäť a iné kognitívne funkcie.

Kyselina glutámová je tiež dôležitá pre výrobu energie, chráni imunitný systém, odstraňuje toxický amoniak z tela a podporuje rast a funkciu svalov.

Kyselina glutámová sa často používa v rámci liečby pre celý rad neurologických porúch. Výskum tiež ukázal, že táto aminokyselina je dôležitá pri ochrane srdcového svalu a pri podpore dobrého zdravia prostaty u mužov. Mnohí športovci tiež profitujú z kyseliny glutámovej vďaka svojej schopnosti poskytovať potrebnú energiu na funkciu svalov, čím sa zvyšuje vytrvalosť a podporuje rast svalov.

Väčšina ľudí dostáva dostatok kyseliny glutámovej prostredníctvom biosyntézy a stravy. V niektorých situáciách môže byť doplnok prospešný, hoci sa odporúča najprv konzultovať s lekárom.

Glycín

Glycín je najmenšou a najjednoduchšou aminokyselinou spomedzi 20 ktoré telo potrebuje, iba jeden vodík tvorí jeho bočný reťazec. Je druhou najrozšírenejšou aminokyselinou, ktorá sa nachádza v ľudských enzýmoch a proteínoch.

Glycín je biosyntetizovaný v pečeni z aminokyselín, serínu a treonínu. Ako pevná látka je to kryštalická látka sladkej chuti a hlavná aminokyselina v trstinovom cukre. U ľudí sa vyskytuje vo vysokých koncentráciách v koži, v spojivových tkanivách a svalových tkanivách.

Glycín vzorec

Glycín má niekoľko dôležitých úloh v tele. Je dôležitý pre produkciu mnohých rôznych kyselín, vrátane nukleových kyselín, žlčových kyselín, kreatínfosfátu a porfyrínov. V širšom meradle je glycín zapojený do regulácie a podpory mnohých základných procesov.

Táto aminokyselina je úzko spojená s centrálnym nervovým systémom a tráviacim systémom. Glycín pomáha pri rozpade tuku reguláciou koncentrácie žlčových kyselín. Glycín je tiež potrebný na biosyntézu hemu. Hem je kľúčovou zložkou hemoglobínu. Hemoglobín je nevyhnutný pri udržiavaní integrity červených krviniek a optimálnej kapacity kyslíka.

Vzhľadom na rozsah funkcií vykonávaných glycínom sa táto aminokyselina ukázala ako dôležitá pri liečbe rôznych zdravotných stavov, ako aj pri podpore celkovej úrovne zdravia.

Ornitín

Ornitín je neproteínová aminokyselina, ktorá hrá centrálnu úlohu v močovinovom cykle. Ornitín sa môže zmeniť na L-arginín pri výrobe močoviny. Pomáha pri detoxikácii a preto prispieva k zdraviu pečene.

ornitin vzorec

Ornitín nepatrí do dvadsiatich štandardných aminokyselín, ale je dôležitý v kombinácii s arginínom, najmä pri odstraňovaní amoniaku, konečného produktu znižujúceho výkon proteínového metabolizmu. Okrem toho že napomáha správnej funkčnosti pečene a jej detoxikácii, ornitín tiež pomáha urýchliť hojenie rán, zlepšiť spánkové vzorce a zvýšiť schopnosť erekcie.

Prolín

Nepatrí k esenciálnym aminokyselinám, pretože môže byť syntetizovaný rozpadom glutamátu, inej aminokyseliny.

Prolín je aminokyselina potrebná na tvorbu kolagénu a chrupavky. Udržiava svaly a kĺby flexibilné a pomáha znižovať priľnavosť a zvrásnenie kože, ktoré sú sprievodným javom ak je telo vystavené UV žiareniu a prirodzenému procesu starnutia.

prolín vzorec

Prolín pomáha telu rozkladať proteíny na použitie pri vytváraní zdravých buniek v tele. Je absolútne nevyhnutný pre vývoj a udržiavanie zdravých kožných a spojivových tkanív, najmä v mieste traumatického poškodenia tkaniva. Prolín a lyzín (ďalšia z aminokyselín, ktorá je dôležitá pre syntézu bielkovín) sú potrebné na výrobu hydroxyprolínu a hydroxylyzínu, dvoch aminokyselín, ktoré tvoria kolagén.

Kolagén pomáha liečiť chrupavku a -tlmiť- kĺby a stavce. Z tohto dôvodu môže byť suplementácia prolínom prínosom pri liečení stavov, ako je osteoartritída, pretrvávajúce preťažovanie mäkkých tkanív a chronická bolesť chrbta.

Serín

Serín je neesenciálna aminokyselina odvodená od aminokyseliny glycínu. Dôležité je celkové zdravie, a to ako fyzické, tak mentálne. Serín je obzvlášť dôležitý pre správne fungovanie mozgu a centrálneho nervového systému.

Serín pomáha tvoriť fosfolipidy, ktoré sú potrebné na vytvorenie každej bunky v tele. Zapája sa tiež do funkcie RNA a DNA, metabolizmu tukov a mastných kyselín, tvorby svalov a udržiavania zdravého imunitného systému. Proteíny používané na tvorbu mozgu, ako aj ochranné myelínové plášte, ktoré pokrývajú nervy, obsahujú serín. Bez serínu by sa myelínové puzdrá mohli roztrhnúť a stať sa menej efektívne pri doručovaní správ medzi mozgom a nervovými zakončeniami v tele.

serin vzorec

Serín je tiež potrebný na výrobu tryptofánu, aminokyseliny, ktorá podmieňuje tvorbu serotonínu, chemickej látky určujúcej náladu.

Nedostatok serotonínu a tryptofánu je spojený s depresiou, nespavosťou, zmätenosťou a úzkosťou. Výskum naznačuje, že nízke hladiny serínu môžu prispieť k syndrómu chronickej únavy (CFS) a fibromyalgii (FM).

Serín pomáha produkovať imunoglobulíny a protilátky pre silný imunitný systém a tiež pomáha pri vstrebávaní kreatínu, látky vyrobenej z aminokyselín, ktorá pomáha budovať a udržiavať všetky svaly v tele, vrátane srdca.

Tyrozín

Tyrozín je neesenciálna aminokyselina, ktorá pomáha regulovať náladu a stimuluje nervový systém. Môže tiež pomôcť zrýchliť metabolizmus a liečiť stavy charakterizované chronickou únavou.

Telo potrebuje dostatočné zásoby tyrozínu na výrobu mnohých dôležitých mozgových -chemikálií-, ktoré pomáhajú regulovať chuť do jedla, citlivosť na bolesť a reakciu organizmu na stres. Je tiež potrebný pre normálne fungovanie štítnej žľazy, hypofýzy a nadobličiek – nízke hladiny tyrozínu môžu viesť k hypotyreóze, nízkym krvným tlakom, chronickej únavnosti a spomaleniu metabolizmu.

tyrozin vzorec

Telo potrebuje tak tyrozín, ako aj esenciálny fenylalanín, aby vytvoril epinefrín, dopamín a norepinefrín, tri neurotransmitery, ktoré v podstate kontrolujú spôsob, akým vnímame a interagujeme sa v danom prostredí. Bez dostatočného množstva fenylalanínu nedokáže telo vyrábať vlastnú zásobu tyrozínu; bez dostatočného množstva tyrozínu, telo nemôže metabolizovať fenylalanín.

Nedostatok niektorej z týchto aminokyselín by vás mohlo zanechať zraniteľným množstvom duševných porúch vrátane úzkosti, depresie, nízkeho libida a chronickej únavy.

Prípravky obsahujúce tyrozín, najmä v kombinácii s doplnkami 5-HTP (5-hydroxy-tryptofán), sa úspešne použili na liečbu depresie. Suplementácia tyrozínom sa tiež použila na liečbu alergií, bolesti hlavy, Parkinsonovej choroby a znižuje potrebu farmakologickej liečby.

Hoci vaše telo vyrába tyrozín z fenylalanínu, môžete získať aj fenylalanín z určitých potravín, vrátane mandlí, avokáda, banánov, mliečnych výrobkov, fazule a semien. Niektorí ľudia však majú stav, ktorý im znemožňuje premeniť fenylalanín na tyrozín, ktorý sa nazýva fenylketonúria (PKU). Pre týchto ľudí je tyrozín základnou kyselinou a je potrebné doplniť ju. Tyrozín je dostupný v prášku a kapsulách, najlepšie sa užíva pred spaním, aby nesúperil v efektivite absorpcie s inými aminokyselinami.

Esenciálne aminokyseliny.

Ako sme si už spomínali Esenciálne aminokyseliny si telo vie vytvoriť samé. Ide o tieto aminokyseliny:

Histidín

Histidín je aminokyselina, ktorá sa používa na vývoj a udržiavanie zdravých tkanív vo všetkých častiach tela, najmä myelínových plášťov, ktoré pokrývajú nervové bunky a zabezpečujú prenos správ z mozgu do rôznych častí tela.

Môže byť užitočná pri liečení duševných porúch, ako aj pri určitých druhoch sexuálnej dysfunkcie.

Histidínové hladiny v tele musia byť vyvážené, aby sa zabezpečilo dobré duševné a fyzické zdravie. Vysoké hladiny tejto aminokyseliny boli spojené s prítomnosťou psychických porúch, ako je úzkosť a schizofrénia, zatiaľ čo nízke hladiny histidínu sa považujú za impulz pre rozvoj reumatoidnej artritídy a typu hluchoty, ktorá je výsledkom poškodenia nervov. Užívanie doplnkov histidínu môže pomôcť zmierniť príznaky reumatoidnej artritídy.

histidin vzorec

Histidín je dôležitý pre normálne sexuálne fungovanie, pretože sa mení na histamín, chemickú látku potrebnú na stimuláciu sexuálneho vzrušenia. Keď sa užíva spolu s vitamínom B3 (niacín) a vitamínom B6 (pyridoxín), histidín môže zvýšiť sexuálne potešenie zvýšením hladiny histamínu v tele. Histamín je tiež potrebný na to, aby pomohol imunitnému systému poskytnúť informáciu, kedy telo zažíva alergickú reakciu. Taktiež je potrebný na výrobu žalúdočných štiav potrebných na normálne trávenie.

Výskum naznačuje, že histidín pôsobí ako prirodzený detoxikátor, chráni pred poškodením žiarením a odstraňuje ťažké kovy. Môže dokonca pomôcť zabrániť nástupu AIDS – histidín je rozhodujúci pre produkciu červených aj bielych krviniek.

Tak ako ostatné aminokyseliny, histidín sa nachádza v mnohých potravinách s vysokým obsahom bielkovín, ako sú mäso a mliečne výrobky, v obilninách ako je napríklad ryža, pšenica a raž. Nie je isté, či je histidín esenciálna alebo neesenciálna aminokyselina – väčšina zdravotníckych odborníkov sa zhoduje na tom, že hoci telo vyrába svoj vlastný histidín, je pomerne jednoduché, aby sa prirodzené zásoby skrátili. Chronicky chorý, pooperačný alebo artritický človek by mal zvážiť doplnenie tejto amynokyseliny suplementačnou formou. Histidín je dostupný vo forme kapsúl i vo forme prášku, ako aj v kombinácii aminokyselín.

Izoleucín

Významným spôsobom zvyšuje vytrvalosť, priaznivo ovplyvňuje liečbu svalového vlákna. Jej dôležitosť sa významným spôsobom zvyšuje v prípade vrcholového športu, keďže primárnou funkciou tejto aminokyseliny je zvýšenie energie, efektívnejšie zotavenie po náročnej aktivite.

Charakteristickou črtou tejto aminokyseliny je to, že patrí medzi BCAA, teda má rozvetvený reťazec. Každá zo skupiny BCAA aminokyselín podporuje obnovu a regeneráciu svalov po cvičení. Izoleucín sa premení na energiu pre svalové tkanivo, udržiava stálosť energie reguláciou glykémie (hladina cukru v krvi). Izoleucín v prípade nedostatku spôsobí bolesť hlavy, závraty, návaly únavy. Môžu sa objaviť taktiež nevoľnosti, depresia či podráždenosť.

izoleucin vzorec

Esenciálny charakter aminokyseliny znamená potrebu jej príjmu z externého zdroja, teda stravy alebo suplementu. Aké sú vhodné potraviny s vyšším obsahom tejto aminokyseliny?

Oriešky, semienka, mäsité pokrmy, vajíčka, ryba, hrášok, sója, šošovica. Ak máte náročnú prácu, najmä po fyzickej stránke, prípadne sa držíte nízkoproteínovou diétou, zvážte suplementáciu izoleucínom. Ideálnu synergiu dosiahnete užívaním kompletných BCAA, izoleucínu, valínu a leucínu, ideálne v pomere 2:1:1 (leucín : izoleucín : valín).

Leucín

Veľa autorov sa vo svojich publikáciách venuje práve leucínu. Výrazný záujem skúmať túto látku v rôznych štúdiách, -odborné- diskusie na internetových portáloch, suplementácia -BCAA-čkami- aj v prípade rekreačných športovcov, toto všetko sú neprehliadnuteľné fakty, ktoré mu zvýšili popularitu.

Je naozaj najúčinnejším z trojice BCAA. Bráni stratám svaloviny tým, že sa po rozpade mení na glukózu najrýchlejšie z trojice BCAA. Eliminuje sa tým -požieranie- vlastných svalových vlákien pri náročnom tréningu. Tieto fakty spopularizovali leucín v neskutočnej miere.

Leucín vzorec

Medzi jeho ďalšie benefity patrí podpora hojenia kostného tkaniva, kože, svalov. Reguluje glykémiu, pri jeho nedostatku sa môžu objaviť stavy porovnateľné s hypoglykémiou. Tie sa prejavujú bolesťou hlavy, závratmi, únavou, depresiou atď.

Hľadanie zdrojov bohatých na leucín… Nič ťažké – fazuľa, hnedá rýža, oriešky, sójová múka, pšenica, samozrejme mäso, ktoré predstavuje veľmi výdatný zdroj. V prípade náročných aktivít výrazne stúpa význam suplementovať leucín, prípadne zvýšiť konzumáciu potravín ktoré ho obsahujú. Určite je vhodné zaradiť ho spolu s ďalšími BCAA – užívajte teda aj leucín, aj izoleucín aj valín. Ideálne v optimálnom pomere, 2:1:1. Ten sa môže meniť podľa špecifík daného zaťaženia.

 

Lyzín

Lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorá je dobre známa svojimi protivírusovými vlastnosťami. Pomáha predchádzať vypuknutiu herpesu a oparu, je potrebná na produkciu hormónov a na rast a udržiavanie kostí u detí i dospelých.

Lyzín sa podieľa na produkcii protilátok pre silný, zdravý imunitný systém, ktorý môže byť súčasťou takéhoto účinku pri boji s vírusmi.

Štúdie ukázali, že pri užívaní L-lyzínu ako doplnku výživy v kombinácii s vitamínom C a flavonoidmi môže telo účinnejšie bojovať alebo predchádzať vypuknutiu herpesu. Výsledky šesťmesačnej štúdie zahŕňajúcej viac ako 50 ľudí naznačujú, že lyzín je oveľa účinnejší v prevencii oparov než placebo. Lysínové doplnky sa tiež používajú v prevencii pred pásovým oparom.

lyzin vzorec

Lyzín tiež pomáha urýchliť liečbu oparu. Táto aminokyselina podporuje tvorbu kolagénu a svalového proteínu a môže pomôcť urýchliť zotavenie z chirurgických a športových zranení.

Lyzín je jednou z nevyhnutných aminokyselín, čo znamená, že sa nedá vyrobiť v tele a musí sa získať z potravinových zdrojov. Medzi dobré zdroje lyzínu patrí syr, vajcia, ryby, biela fazuľa, mlieko, zemiaky, červené mäso, sójové produkty a kvasnice.

Väčšina ľudí má dostatok lyzínu zo stravy, ale zaznamenali sa aj prípady nedostatku lyzínu, najmä u tých, ktorí majú nízku bielkovinovú stravu alebo poruchu prijímania potravy. Nedostatok lyzínu môže zahŕňať príznaky krvavých očí, vypadávanie vlasov, neschopnosť koncentrácie, podráždenosť, nedostatok energie, nechuť do jedla, reprodukčné poruchy, oneskorený rast a stratu hmotnosti.

Doplnky výživy s obsahom lyzínu sú k dispozícii v samostatne alebo v kombinácii s ďalšími látkami, najmä v prípade tých, ktoré sa predávajú na liečbu herpesových ochorení. Dodáva sa vo forme tabliet, kapsúl, prášku a tekutíny. Zvyčajná dávka je 500 až 1000 miligramov každý deň v kapsulách, hoci pacienti s herpesom zvyčajne užívajú až 6 gramov denne.

Dávky s viac ako 10 gramami denne môžu spôsobiť žalúdočné kŕče alebo hnačku. Vo veľmi veľkých dávkach (10 až 30 gramov denne) zvyšuje lysín toxicitu aminoglykozidových antibiotík, ako je gentamycín, neomycín a streptomycín.

Metionín

Metionín je esenciálna aminokyselina, ktorá pomáha telu spracovávať a eliminovať tuky. Obsahuje síru, látku potrebnú na produkciu najrozšírenejšieho prírodného antioxidantu, glutatiónu. Telo tiež potrebuje dostatok metionínu na výrobu dvoch ďalších aminokyselín obsahujúcich síru, cysteínu a taurínu, ktoré pomáhajú telu eliminovať toxíny, vytvárať silné a zdravé tkanivá, podporovať kardiovaskulárne zdravie organizmu.

Metionín vzorec

Metionín je lipotropná alebo chemická látka, ktorá pomáha pečeni spracovávať tuky (lipidy). Iné lipotropiká zahŕňajú cholín, inozitol a betaín (trimetylglycín), ktoré pomáhajú zabrániť akumulácii tukov v pečeni a tým zabezpečujú normálnu funkciu pečene, ktorá je nevyhnutná pre elimináciu toxínov z tela. Metionín tiež podporuje funkciu pečene reguláciou dodávok glutatiónu; glutatión je potrebný na pomoc pri neutralizácii toxínov v pečeni.

Methionín je potrebný na tvorbu kreatínu. Kreatín je živina nachádzajúca sa prirodzene predovšetkým v svalovom tkanive.  Dodáva energiu, ktorú potrebujú naše svaly na pohyb. Bolo zistené, že zvyšuje športový výkon počas krátkych intenzívnych cvičení. Kreatín je nevyhnutný pre všetky svalové funkcie, podporuje normálne fungovanie srdca a obehového systému.

Metionín je nevyhnutný pre tvorbu zdravého kolagénu, ktorý sa podieľa na stavbe kože, nechtov a spojivového tkaniva . Pomáha znižovať úroveň zápalových histamínov v tele. Ľudia so stavmi spojenými s nadmernou produkciou histamínu, ako je artritída a chronické alergie, môžu svoj stav zlepšiť práve suplementáciou metionínom.

Ľudia s AIDS majú nízke hladiny metionínu. Hoci výskum v tejto oblasti je predbežný, niektorí výskumníci naznačujú, že nedostatok metionínu môže byť spojený s určitými aspektmi chorobného procesu, ako je poškodenie, ktoré sa vyskytuje v nervovom systéme a môže spôsobiť demenciu. Jedna štúdia uvádza, že užívanie len 6 gramov metionínu každý deň môže zlepšiť pamäť u ľudí s AIDS.

Predbežný výskum naznačuje, že metionín môže tiež pomôcť pri liečbe príznakov pankreatitídy a Parkinsonovej choroby. Zistilo sa tiež to, že je užitočný pri liečbe infekcií močových ciest; metionín pomáha predchádzať tomu, aby baktérie priliehali a proliferovali v stenách močových ciest.

Metionín je esenciálnou aminokyselinou, čo znamená, že musí byť získaný z externých zdrojov. Nachádza sa v rôznych prirodzených zdrojoch potravy, vrátane fazule, vajec, rýb, cesnaku, šošovice, mäsa, cibule, sóje, semien a jogurtu. Je samozrejme k dispozícii aj v obchodoch so zdravou výživou a od online distribútorov vo forme kapsúl a prášku.

Fenylalanín

Fenylalanín je esenciálna aminokyselina, ktorá je potrebná pre normálne fungovanie centrálneho nervového systému. Bola úspešne použitá v liečbe príznakov depresie a chronickej bolesti, ako aj iných ochorení súvisiacich s nefunkčným centrálnym nervovým systémom.

Fenylalanín je obzvlášť účinný pri liečbe porúch mozgu, pretože je schopný preniknúť cez hematoencefalickú bariéru. Krvno-mozgová bariéra je ochranná bariéra tvorená červenými krvinkami a glíou mozgu, ktorá chráni mozog pred toxínmi, baktériami a vírusmi, ktoré cirkulujú cez krvný obeh. Iba chemikálie, ktoré sú schopné prekročiť túto bariéru, môžu priamo ovplyvniť funkcie mozgu.

Fenylalanín vzorec

Telo potrebuje fenylalanín na výrobu epinefrínu, dopamínu a norepinefrínu, troch neurotransmiterov, ktoré v podstate kontrolujú spôsob, akým vnímame a interagujeme s naším prostredím. Doplnok výživy s obsahom fenylalanínu vám môže pomôcť k pocitu šťastia, zníži hlad a zvýši ostražitosť; má tiež schopnosť liečiť chronickú bolesť, zlepšiť pamäť a koncentráciu.

Existujú tri rôzne druhy fenylalanínu: L-fenylalanín, D-fenylalanín a DL-fenylalanín. Každý typ fenylalanínu sa používa na liečbu rôznych symptómov. D-fenylalanín je účinnejší na potlačenie bolesti, zatiaľ čo L-fenylalanín je účinnejší na reguláciu nálady, chuti do jedla a duševnej bdelosti; DL-fenylalanín ovplyvňuje citlivosť na bolesť a duševný stav.

Fenylalanín je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že musí byť získaná z potravinových zdrojov. Ľudia, ktorí trpia artritídou, obezitou, ťažkými menštruačnými kŕčmi alebo miernymi depresiami, môžu prekonzultovať suplementáciu fenylalanínom so svojim lekárom. Fenylalanínové doplnky sa dodávajú vo forme kapsúl, tabliet a prášku. Fenylalanín sa používa aj na liečbu Parkinsonovej choroby a schizofrénie, avšak každý, kto má vážne zdravotné ťažkosti, by nemal užívať žiadnu formu doplnkovej výživy bez toho, aby sa najskôr poradil s lekárom o správnom dávkovaní a možných vedľajších účinkoch.

Treonín

Treonín je esenciálna aminokyselina, ktorá podporuje normálny rast tým, že pomáha udržiavať správnu bielkovinovú rovnováhu v tele. Treonín podporuje taktiež funkciu pečene, kardiovaskulárneho, centrálneho nervového systému a imunitného systému.

Treonín je potrebný na vytvorenie glycínu a serínu, dvoch aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné na produkciu kolagénu, elastínu a svalového tkaniva. Treonín pomáha udržiavať spojivové tkanivá a svaly v celom tele silné a elastické, vrátane srdca, kde sa nachádza vo významných množstvách. Tiež pomáha budovať silné kosti a zubnú sklovinu, môže urýchliť hojenie rán alebo zotavenie z poranenia.

Treonín vzorec

Treonín sa spája s dvomi aminokyselinami – kyselinou asparágovou a metionínom, aby pomohol pečeni s lipotropnou funkciou, čiže tráveniu tukov a mastných kyselín. Bez dostatku treonínu v tele by sa tuky mohli tvoriť v pečeni a nakoniec spôsobiť zlyhanie pečene.

Treonín podporuje imunitný systém tým, že napomáha pri výrobe protilátok a pretože sa nachádza vo veľkej miere v centrálnom nervovom systéme, môže byť užitočný pri liečbe niektorých typov depresie. Doplnenie treonínu môže byť taktiež užitočné pri liečení ochorenia Lou Gherigs, známeho aj ako amyotrofická laterálna skleróza (ALS), pretože zvyšuje hladinu glycínu v centrálnom nervovom systéme (podávanie glycínu je neúčinné, pretože nemôže preniknúť do centrálneho nervového systému).

Výskum poukazuje na to, že príznaky roztrúsenej sklerózy (MS), ďalšej choroby, ktorá ovplyvňuje nervovú a svalovú funkciu, môžu byť znížené doplnením treonínu. Jedna štúdia z roku 1992 preukázala, že užitím 7,5 gramu treonínu denne klesla kŕčovitosť jednotlivých účastníkov štúdie.

Je v našej strave dostatok treonínu? Mliečne výrobky, mäso, obilniny, huby a listová zelenina obsahujú treonín, takže nedostatok treonínu nie je pravdepodobný, ak máte vyváženú stravu. Prísny vegetariáni alebo vegáni môžu zvážiť doplnenie treonínu suplementačnou formou, pretože mäso je oveľa lepším zdrojom tejto aminokyseliny – obsah treonínu v obilninách je veľmi nízky. Medzi príznaky nedostatku treonínu patrí emočná agitácia, zmätenosť, ťažkosti s trávením a -tučná- pečeň.

Tryptofán

Okrem svojej úlohy ako jednej z limitujúcich esenciálnych aminokyselín v metabolizme proteínov slúži tryptofán ako prekurzor syntézy neurotransmiterov serotonínu a tryptamínu, ako aj syntézy antipellagra vitamínu nikotínovej kyseliny a epifýzového hormónu melatonínu. Zúčastňovaním sa na takých rôznorodých cestách tryptofán a jeho metabolity regulujú neurobehaviorálne účinky, ako je chuť do jedla, striedanie spánku a bdenia a vnímanie bolesti.

Táto esenciálna aminokyselina je rozhodujúcim prvkom pri mnohých metabolických funkciách, bol dôkladne využívaný  rôznych výskumoch a klinických štúdiách.

Tryptofán vzorec

Tryptofán je jediná aminokyselina, ktorá sa vo veľkej miere viaže na sérový albumín. Jeho transport cez bunkové membrány je kompetentne inhibovaný veľkými neutrálnymi aminokyselinami (NAA). Správny pomer tryptofánu a NAA v plazme je nevyhnutný pre dostupnosť TRP a teda pre syntézu serotonínu v mozgu. Serotonín prispieva k dobrej nálade, pocitu šťastia.

Valín

Je glukogénnou aminokyselinou. Výrazne sa uplatňuje pri uskladňovaní glukózy v črevách a vo svaloch vo forme glykogénu. Známa je synergia s leucínom a izoleucínom. Kombinujte ich!

Valín je súčasťou elastínu. Jedná sa o bielkovinu podobnú kolagénu, je hlavným komponentom elastických vlákien v tkanivách. Ovplyvňuje absorpciu niektorých nervových prenášačov v mozgu. Podobnou vlastnosťou disponujú aj tryptofán, fenylalanín a tyrozín. Poskytuje taktiež chemickú látku sukcinylCoA, ktorá je dôležitou súčasťou významnej biochemickej reakcie zvanej Krebsov cyklus.

Valín vzorec

Skvelou voľbou v prípade potreby doplniť valín sú pokrmy z kozieho syra, rýb, mäsa, šošovice, vajíčok. Rovnako ako ostatné BCAA aminokyseliny, aj valín pomáha ochraňovať telo pred degradáciou bielkoviny.

zdroje:

Wikipedia

Britannica

Bodybuilding.com

Primar.sme.sk

Recenzie Aminokyselín (doplnkov výživy)

Top cena

  Dôležitosť aminokyselín v stravovacom režime športovca určite nik nespochybňuje. Sú prijímané v strave, avšak zvýšené nároky na športovca túžiaceho ...

Historici bodybuildingu a fitness značku určite poznajú - veď na trhu má významné miesto už od roku 1999. Široké spektrum produktov, ktoré ponúka a ich rokmi ...

Naša voľba

Jedny z najpredávanejších tabletových BCAA na trhu! Výrobca Scitec Nutrition ich má vo svojej ponuke už niekoľko rokov, môžeme tak hovoriť o overenom produkte ...

  Bleskové BCAA -, s nulou v názve ktorá indikuje nulový obsah cukrov (aj sacharidov) a tukov. Ak hľadáte vetvené aminokyseliny s dobrým ...

Bestseller

  Dnes sme si pre vás pripravili hodnotenie populárnych práškových aminokyselín - AMINO x, ktoré vyrába firma BSN.  AMINO x sú dlhodobo populárne ...

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password