Arnold Schwarzenegger o dôležitosti bielkovín. Sú naozaj tak veľmi dôležité?

Ak by sme mali charakterizovať najdôležitejšie aspekty fitnes a kulturistiky, čo by patrilo medzi tie najdôležitejšie?

Jesť správne. To je dôležité! Konzumovať dostatočné množstvo bielkovín. Pokryť všetky nutričné požiadavky tela, to je viac než významné! Vie to Arnold, mali by ste to vedieť aj vy…

 

 

Kontroverzné bielkoviny

Vždy sa debatuje o tom, koľko proteínov (bielkovín) je akurát…

Aká je odpoveď?

Arnold tvrdí, že zvyčajne fungoval systémom 1 libra telesnej váhy = 1 g bielkovín. Čiže v európskom ponímaní približne 2 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti.

 

Ako ich dostať dnu? Zvládnete to?

Pochopte jedno – v prípade, že Arnold potreboval prijať denne 250 g bielkovín, musel dodržiavať istý režim a pravidlá.

Arnie pokračuje:

Pre mňa bolo najviac produktívnym to, keď som konzumoval 5 jedál za deň. Niektorým fungovali 3. Mne nie. Prečo? Nikdy som nebol prílišný jedák. Vystačil som si s normálnou porciou v prípade steaku, 300 g bolo akurát. To mi zakaždým stačilo. K tomu nejaká zelenia, paradajka krájaná na plátky, šalát… A bol som v pohode. Moje raňajky? Tri vajíčka vo forme praženice, kúsok slaninky alebo klobásky, cibuľka a paradajka. Úplne vyhovujúce. Už po 2 hodinách som pociťoval hlad (sediac v škole v Santa Monica) – riešením bol proteínový nápoj pripravený pred spolužiakmi. Zopár trikov so šejkrom a hotovo! Jednoduchých 30 g bielkovín, ktoré som potreboval.

Neskôr nasledoval tréning vo fitku, steak, o dve hodiny ďalší proteínový nápoj. Proteínový nápoj 2x za deň pre doplnenie bielkovín!

Dostatočný príjem bielkovín považujem za kriticky dôležitú súčasť stravovacieho režimu kulturistu.

 

V časoch Arnolda sa v prípade predsúťažnej diéty využívala diéta, v ktorej sa vtedajšie esá snažili strániť sacharidov a konzumovali prevažne bielkoviny a tuky. V objemovej príprave sa dostávali vo významnejšej miere k slovu aj sacharidy.

 

 

Ak by ste náhodou nevedeli…

Zlatá éra kulturistiky (primárne 70. roky minulého storočia) bola významná v tom, že kulturistika prežívala významný vzostup a expandovala neuveriteľným spôsobom. V tých časoch mala komunita kulturistov promenádujúca sa po Venice Beach a trénujúca v Gold´s Gym (posilňovňa, alebo skôr činkáreň takmer na pláži) výrazne súdržnejší charakter! Dvojfázové tréningy boli okorenené vtipmi a vždy panovala dobrá nálada.

Tradíciou zvyklo byť spoločné stolovanie po jednom z tréningov. Zvyčajne sa spolu popoludní partička, v ktorej dominoval Arnold, naobedovala. Zvláštnosťou je, že sa navzájom strážili v tom, aby jeden z nich nejedol niečo, čo by mohlo prekaziť tréningové úsilie! V predsúťažnej diéte bolo základom kvalitné mäso a dostatok čerstvej zeleniny.

Navštíviť Gold´s Gym vo Venice Beach je povinnosťou pre každého nadšenca kulturistiky, ktorý sa dostane do okolitých oblastí Kalifornie! Funguje doteraz – zbaľte si preto tréningovú tašku…

 

V čase 11:53 sa Arnie rozhovoril na tému strava a dôležitosť bielkovín. Skontroluj to!

Avatar

Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

Tešíme sa na váš názor !

Zanechajte komentár alebo skúsenosť

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

70% Black Friday výpredaj doplnkov !

FitGo
Registrácia nového účtu
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password