Aký je TEN najlepší čas na tréning? (výskumy VS reálita)

 

  • Aký je najlepší čas na silový tréning?
  • Kedy je naopak lepšie trénovať kardio?
  • Čo ak chcem behať? Kedy je to ideálne?

Čoraz častejšie sa stretávam s podobnými otázkami a preto som sa rozhodol ponúknuť ti môj pohľad na vec.

Rôzne výskumy, ktoré sa zaoberali touto tematikou z hľadiska cirkadiálneho rytmu (vstávanie a zaspávanie), pomeru testosterónu a kortizolu či na základe telesnej teploty tela sa zhodli na jednej veci. Ideálne by sa mčas na tréningalo trénovať popoludní či podvečer, teda cca od 15:00 do 20:00. Vtedy má telo totiž najvyššiu teplotu, tým pádom sa napríklad rapídne znižuje šanca na zranenie a naopak stúpa šanca na optimálny výkon. Ako čo konkrétne funguje si môžeš pozrieť tu

Toľko teórie. Aká je prax?

Prax je taká, že ďaleko dôležitejšie, ako hľadať ideálny čas, je v prvom rade začať pravidelne trénovať. A je jedno či to bude ráno alebo večer. Ak ti tvoj denný režim dovoľuje trénovať len skoro ráno, prestaneš kvôli tomu trénovať? Jasné, že nie. Pokiaľ sa k tréningu dostaneš až večer, vykašleš sa nato? Určite, že nie. Ľudia si myslia, že ak majú náročný deň, posilka ich dorazí a budú ešte unavenejší. Pravdou však je, že je to presne naopak. Tréning ti naopak dobije baterky, uvoľní stres a budeš sa cítiť lepšie. Vráťme sa však k téme.

Čo v skutočnosti potrebuješ vedieť je fakt, že je to aj tak vysoko individuálne. Mne osobne sa napríklad ráno trénuje úplne nahovno. Cítim sa byť slabý a bez energie. Poznám však mnoho vrcholových športovcov, ktorí trénujú ráno a je to pre nich perfektný čas. Nedajú na ranný tréning dopustiť a ránom myslím často aj čas PRED 6:00! Na druhej strane sú vynikajúci športovci, ktorí sú tak vyťažení, že sa k tréningu dostanú až o desiatej večer. Určite, mohli by sa nato vykašlať, pretože to je neskoro a už sú po celom dni unavení. Trénujú však napriek tomu, pretože ich to udržuje v kondícii,  majú oveľa viac energie a cítia sa lepšie.

Jednoducho, ideálny čas na tréning je vtedy, keď si ho vytvoríš. Áno, v živote sa často dejú veci, ktoré nie sú vždy kompatibilné s tvojim plánom cvičenia. Buď sa však prispôsobíš, alebo sa budeš vyhovárať, je to len na tebe.

 

Kedy trénuješ ty? Daj mi vedieť do komentárov.

Nezabudni dať LIKE, zdielať článok a prihlásiť sa na odber noviniek.

 

 

Zdroje: 1 , 2

Foto: Pixabay

Fitgo.sk portál o cvičení a všetkom, čo s ním súvisí . Prinášame vám kvalitný obsah podložený osobnou skúsenosťou a dôveryhodnými zdrojmi.

Tešíme sa na váš názor !

Zanechajte komentár alebo skúsenosť

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov

FitGo
Registrácia nového účtu
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password