Posilňovacia lavica je skutočne viacúčelovým náradím. Precvičíte na nej svalstvo celého tela!

Nepatrí len k tlakovým cvičeniam. Jej využitie je skutočne všestranné. Posilňovaciu lavicu pokladáme za jednu z najlepších investícií z hľadiska domáceho fitka, domáceho tréningu! Nezaberie veľa miesta, býva často skladná, viete ju poľahky oprieť o stenu aj v menšom priestore aby nezavadzala…

 

Čo chýba domácim tréningom? Vybavenie, kreativita, variabilita… Pritom stačí zakúpiť zopár kusov náradia a náčinia. O fitloptách sme už písali (mimochodom, predstavujú veľmi lacný a funkčný prvok vášho domáceho fitka), v tomto článku priblížime čitateľovi všetky spôsoby, akými sa dá využiť posilňovacia lavica v domácom prostredí. Ak ste váhali nad tým, či ju kúpiť alebo nie, tento článok vás môže presvedčiť!

 

 

Spoznajte možnosti, ktoré lavička na cvičenie ponúka

 

Tieto polohy a aktivity spojené s lavičkou sú vám zaiste známe:

  • ľah (na chrbte, na bruchu, na boku)
  • sed (so širším alebo užším postavením chodidiel, s rôznym nastavením lopatiek)

Nasledujúce polohy a aktivity môžu pre vás predstavovať niečo nové:

  • stoj (státie oboma nohami, jednonožne)
  • vzpor
  • výstup na lavicu
  • výskok na lavicu
  • zoskok z lavice

Všetky tieto pre vás známe alebo menej známe polohy a aktivity dokážu kreovať veľmi zaujímavý, záživný a efektívny tréning, ktorý nenudí. Domáci tréning často stroskotá (a stane sa nepravidelným) z dôvodu absencie záživnosti. Nude na tréningu sa oblúkom vyhnite!

 

Významným v prípade využitia posilňovacej lavice je aj fakt, že ju možno použiť na uľahčenie notoricky známych cvičení (napr. kľukov, kedy paže spočívajú na lavičke a nie na podlahe). Vytvoríte si tak zľahčené podmienky. Takto dané cvičenie natrénujete omnoho ľahšie, obzvlášť vtedy, keď ste začiatočník s veľmi malou silou.

 

Rovná alebo sofistikovanejšia polohovateľná lavica?

 

Pýtate sa, kúpiť rovnú jednoduchú lavičku, alebo investovať do polohovateľnej? Jednoznačne zvoľte druhú možnosť! Polohovateľná lavica totiž predstavuje ďalšiu paletu možností pre kreatívny tréning v domácich podmienkach. V dnešnej dobe je v prípade polohovateľných lavičiek samozrejmosťou nastavenie úrovne výšky sedáka ale aj opierky.

 

Cvičenia, ktoré možno využiť vtedy, keď vaše domáce fitko disponuje lavičkou na posilňovanie

 

Nasledujúce video vám ponúkne presný pohľad na to, koľko cvičení je možné na posilňovacích laviciach vykonať. V prípade každého z nich je samozrejmé to, aby ste sa sústredili na korektnosť techniky každého jedného opakovania. Je dôležité reálne zvážiť vaše kondičné schopnosti a začínať s tými už na prvý pohľad jednoduchšími cvičeniami.

 

 

Záverečné odporúčanie pred kúpou

 

Presvedčiť o kúpe lavičky do domáceho fitka zaiste nebol problém, totiž jej možnosti využijete či už ste začiatočník alebo pokročilý cvičenec. O to viac chceme podotknúť to, aby ste nesiahli po tom najlacnejšom a najdostupnejšom. V lepšom prípade to môže byť zlá investácia, v tom horšom to môže skončiť nepekným zranením! Zvary na tých najlacnejších kusoch bývajú občas nedostatočne urobené, koženka na opierkach a sedákoch z lacného materiálu. Lavička musí mať istú pevnosť, stabilitu a robustnosť. Najmä vtedy, keď na nej budete cvičiť s ťažkými jednoručkami, prípadne vykonávať rôzne výstupy a státia. Drahší produkt vydrží spravidla dlhšie.

 

0

Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

Tešíme sa na váš názor

Zanechať názor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password