Náhrada steroidov – Ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu bez použitia zakázaných látok?

Produkty zahrnuté v  kategorií náhrada steroidov majú za účel legálnou a bezpečnou formou nahradiť zneužívané anabolické steroidy, podporiť prirodzenú tvorbu testosterónu – anabolického hormónu, ktorý je jedným z kľúčových faktorov rastu svalov.

Obsah

Zvýšenie Testosterónu a steroidy

Testosterón je hormón prirodzene produkovaný ľudským telom. Je dôležitý pre rast svalovej hmoty, redukciu podkožného tuku a nemenej podstatný je aj pre udržanie celkového zdravia a vitality 1. Pamätáte si na výroky legendárneho Rockyho (Silvester Stalone)? Vo veku 61 rokov sa preslávil výrokom, že je pre neho užívanie testosterónu dôležitým prostriedkom pre to, aby si udržal optimálnu kvalitu života. Avšak, je všeobecne známe, že zneužívanie týchto liečiv (anabolických steroidov) so sebou prináša negatíve vedľajšie účinky (side effects), napríklad zníženie plodnosti a vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení 2, 3. Pochopiteľne, relevantné štúdie na zdravých jedincoch, v ktorých by bola monitorovaná aplikácia steroidov, nie sú k dispozícií. Vychádza sa skôr z klinických dát a informácií zistených v priebehu liečby pacientov s využívaním anabolických steroidov.

Prečítajte si tiež: 

4 metódy pre zvýšenie hladiny testosterónu výživou

anabolicke steroidy

Riziká zneužívania týchto farmaceutík (a aj iných zneužívaných liečiv) spočívajú najmä v neodbornosti v prípade užívania samotného. Je potrebné si uvedomiť, že aj v prípade klinického využívania týchto látok je evidovaný istý monitoring pacientov, čo u väčšiny športovcov z viacerých dôvodov (najmä v našich podmienkach) neprichádza do úvahy 4.

Riziká spojené s užívaním priamo pomenoval Dr. Jim Stoppani (k jeho vzdelaniu patrí PhD. z fyziológie telesných cvičení) v dokumente venovanom kulturistike s názvom Generation Iron (2013). V ňom nepomenoval iba riziká, vyjadril aj svoj všeobecný názor na danú problematiku. Podľa jeho slov by -športovci mali byť pod istým lekárskym monitoringom aby sa minimalizovali možné riziká, keďže doping samotný k modernému vrcholovému športu jednoducho patrí-.

Prečo sa populácia potýka s problémom nízkej hladiny hormónov, ktorých hladiny sú asociované so všeobecným zdravým a vitalitou (testosterón a rastový hormón)? Okrem endokrinológom diagnostikovaných špecifických ochorení ovplyvňujúcich sekréciu týchto hormónov je dôvodom nezdravý moderný štýl dnešnej populácie – nedostatok pohybu, spánku, zlé stravovacie návyky, alkohol a iné 5, 6.

náhrada steroidov pre zvýšenie testosterónu

Pred 1.1.2016 bolo objednanie steroidov a anabolík z internetu relatívne jednoduchou záležitosťou. Medzi laickou verejnosťou prevládal názor, že všetky liečivá predávané na internete (na hrane zákona) sú len placebo, klamstvo, podvod. Treba priznať a povedať pravdu – nie vždy šlo o nekvalitné produkty (takzvané fakes).  S novým Zákonom o športe sa našťastie po tomto dátume situácia významne zmenila a ich predaj je značne obmedzený.

-V prípade, že sa rozhodnete užívať anabolické steroidy, vždy musíte rátať aj s možnými negatívnymi vedľajšími účinkami!-

– Dr. Jim Stoppani

Našťastie, uvedomelých ľudí s vedomosťou o tom, že ľudské zdravie má nevyčísliteľnú hodnotu neustále pribúda. Namiesto radikálnych riešení v podobe aplikácie steroidov je vhodné zamyslieť sa nad tým, či je váš stravovací, tréningový a regeneračný režim v harmónií a navzájom sa každý z nich dopĺňa, prípadne siahnuť po ich náhradách.

Najlepšie náhrady steroidov  pre zvýšenie testosterónu

Efektívne pomôcť v procese zvýšenia hladín tohto hormónu vedia aj nasledujúce látky prírodného charakteru. Zvyčajne sú produkty zostavené z viacerých nižšie spomínaných látok kvôli istej synergii a zlepšeniu funkčnosti, v prípade takýchto produktov môžeme hovoriť o komplexných produktoch. Samozrejme je možné zakúpiť každú z nich aj osobitne. Tieto látky predstavujú bezpečný spôsob, akým môžete nakopnúť hladiny spomínaného hormónu!

Kotvičník zemný – Tribulus Terrestris

Vyrába sa z rastliny nesúcej rovnaký názov. Po celé stáročia sa využíva v medicíne 9. Väčšina štúdií na zvieratách eviduje zvýšenú sexuálnu žiadostivosť a zvýšené hladiny testosterónu.

V jednej z nich s 90 mužmi trpiacimi erektilnou dysfunkciou prišli vedci na to, že v prípade užívania preparátu obsahujúceho tribulus došlo k zlepšeniu sexuálneho zdravia a zvýšeniu hladín testosterónu o 16% 7.

Iná štúdia so 65 mužmi s problémami s plodnosťou eviduje zlepšenie úrovne čistej svalovej hmoty, zníženie percenta telesného tuku, zlepšený hormonálny profil, v prípade užívania produktu obsahujúceho 250 mg Kotvničníka Zemného  11.

Momentálny výskum v každom prípade neeviduje pozitívny účinok tejto látky na mladých a zdravých športovcov s hladinami testosterónu v norme 8.

Na rôznych serveroch sa viedli diskusie o tom, či môže táto látka privodiť problémy v prípade dopingovej kontroly (pozitívny test). Štúdia s austrálskymi hráčmi rugby v dĺžke piatich týždňov takúto možnosť vyvrátila, ak patríte k testovaním športovcom, môžete byť kľudní a užívať Kotvičník ako náhradu za steroidy 10.

Podobne ako aj v prípade iných látok určených na zlepšenie hladiny testosterónu, aj Kotvičník zemný je užitočný vtedy, keď sú vaše hladiny tohto hormónu a úroveň libida nízke. Užívanie v prípade mladých športovcov stráca význam.

Kotvičnik Zemný (Tribulus Terestris)

Zinok

Viete v čom spočíva význam tohto minerálu? Zúčastňuje sa na vyše 100 chemických procesoch v ľudskom tele! Podobne ako vitamín D, zinok v našom tele je podobne asociovaný s úrovňou hladín testosterónu 12.

Jedna zo štúdií skúmajúcich asociáciu medzi zinkom a testosterónom dospela k záveru, že pri znížení príjmu zinku zo stravy môže dôjsť k zníženiu hladiny testosterónu. Naopak, ak do svojho suplementačného režimu zaradíte zinok, môže pozdvihnúť hladiny vášho testosterónu – tým pádom sa Zinok javí ako vcelku vhodná náhrada za steroidy 13.

Ďalšia štúdia zaoberajúca sa zinkom – dve skupiny mužov, v jednej boli zoskupení muži s problematickou plodnosťou s nízkym testosterónom, v druhej s normálnymi hladinami. V prípade mužov zo skupiny s nízkym testosterónom došlo z jeho zvýšeniu, taktiež došlo k zvýšeniu počtu spermií, avšak v prípade mužov s normálnymi hladinami testosterónu nebol preukázaný žiadny benefit 14.

Konštatujeme, že zinok má vo všeobecnosti dôležité postavenie vo výžive mužov (ženy nevynímajúc). Avšak jeho využitie pre zvýšenie úrovne testerónu má význam v prípade jedincov s hladinou nižšou, než je tá normálna.

ZMA produkty obsahujúce okrem zinku horčík a vitamín B6. V niektorých prípadoch výrobcovia pridávajú aj Vitamín C (silný antioxidant). Tieto účinné látky pôsobia synergicky, produkty tejto kategórie rozhodne odporúčame!

Zinok

Zázvor

Zázvor je úžasnou rastlinou. Pre jeho charakteristickú a výraznú chuť si ho mnohí spájajú so silnou zbraňou v sychravých časoch chrípky. Je účinný, obsahuje látky s antioxidatívnym účinkom, pôsobí protizápalovo, je rastlinou s potenciálom pre status protirakovinový zázrak 15.

Okrem jeho využitia v kuchyniach a medicínach mnohých krajín (pôvodom je táto rastlina z juhovýchodnej Ázie) má koreň zázvora prekvapivo pozitívny vplyv aj na testosterón a  sexuálne zdravie 16.

Niekoľko štúdií na krysách našli pozitívny vplyv na hladiny testosterónu a sexuálneho zdravia. Štúdia trvajúca po dobu 30 dní prišla v závere na to, že samotný zázvor zvýšil testosterón a luteinizačný hormón v prípade krýs s diabetom 17.

Ak by vás zaujímali aj iné štúdie a poznatky v nich, vedzte, že v inej štúdií boli hladiny testosterónu v prípade krýs takmer zdvojnásobené, v ďalšej sa prišlo k poznatku, že testosterón môže byť v prípade krýs zvýšený vtedy, ak sa zdvojnásobí dávka zázvoru podávaného krysám 18, 19.

Štúdií s ľudmi v tomto prípade nie je mnoho. V jednej z mála so 75 neplodnými mužmi bol týmto mužom každý deň podávaný suplement s obsahom zázvoru. Po troch mesiacoch došlo k 17% zvýšeniu hladín testosterónu a úrovne luteinizačného hormónu boli takmer zdvojnásobené – žeby efektívna náhrada za steroidy? 20.

Zaujímavým faktom ohľadom zdravia spermií je taktiež to, že v prípade konzumácie zázvora prišli výskumníci na niekoľko zlepšení v konkrétnych aspektoch ich zdravia, vrátane zvýšenia počtu spermií o 16% 21.

Konzumácia zázvora je bezpečnou záležitosťou, buďte bez obáv. Jeho zakomponovanie do vášho stravovania so sebou prinesie množstvo zdravotných benefitov. Zázvor môže zvýšiť hladiny testosterónu a počet spermií v prípade neplodných mužov. V každom prípade, účinok tejto rastliny v prípade zdravých jedincov musí byť viac prebádaný.

Výťažok z koreňa zázvora obsahujú najmä komplexné vitamínové a minerálové produkty podporujúce všeobecné zdravie a vitálnosť organizmu. Tento veľmi kvalitný produkt z dielne Optimum Nutrition patrí medzi ne.

Maca –  Extrakt z Koreňa

Táto rastlina je známa taktiež pod názvom Peruánsky ženšen. Rastie najmä v Andách v centrálnej oblasti Peru v drsných podmienkach vo výške nad 4000 m.

Je zeleninou príbuznou brokolici, karfiolu, kapuste, v Peru má naozaj bohatú históriu využitia v tunajšej gastronómií a medicíne 22.

Z tejto rastliny je najdôležitejšou časťou pod zemou rastúci koreň. Ten jestvuje v niekoľkých farbách, od bielej až po čiernu.

Je veľmi výživná a je skvelým zdrojom rozličných vitamínov a minerálov (vitamín C, meď, železo, draslík, vitamín B6, mangán) 23.

Ako funguje v oblasti zlepšenia úrovne sexuálneho zdravia a pozdvihnutia libida?

Skvelo! Je často označovaná za produkt zlepšujúci sexuálnu žiadostivosť v prípade mužov aj žien, čo je podporené aj samotným výskumom 24.

Jedno z review (rok 2010) zahŕňajúce štyri randomizované klinické štúdie so 131 jedincami priniesla poznatky o tom, že maca naozaj zlepšuje sexuálnu túžbu už po 6 týždňoch konzumácie 25.

Niekoľko štúdií prináša dôkazy o tom, že maca môže zlepšiť parametre plodnosti v prípade mužov 26, 27.

Maca teda evidentne zlepšuje sexuálne zdravie v prípade oboch pohlaví. Neevidujeme dôkazy o tom, že by jej užívanie priamo zvyšovalo testosterón, v každom prípade prináša množstvo pozitív pre zdravie a jej konzumáciu odporúčame.

DAA produkty (s obsahom kyseliny d-asparágovej)

Stretli ste sa niekedy s týmto termínom?

Táto prírodná, biogénna aminokyselina prirodzene sa vyskytujúca v hypofýze a semenníkoch je dôležitá v procese uvoľňovania a syntéze luteinizačného hormónu a testosterónu v prípade krýs a potkanov 28.

Výskum na zvieratách a ľuďoch prišiel na to, že už 12 dní užívania produktu s obsahom tejto látky so sebou prináša zvýšenie úrovne luteinizačného hormónu, rovnako tak zvýšenú produkciu a transport testosterónu v tele 29.

Kyselina d-asparágová má taktiež významný vplyv na tvorbu a kvalitu spermií – v jednej 90-dňovej štúdií bola táto látka podávaná mužom so zhoršenou tvorbou spermií. Výsledok? Ich počet sa zdvojnásobil! V konkrétnych číslach vzrástol z 8,2 milióna spermií v mililitri na 16,5 miliónov v mililitri 30.

Ako dopadli štúdie so zdravými jedincami?

Športovci vykonávajúci silový tréning (s optimálnou hladinou testosterónu) praktizovali tento typ tréningu po dobu 28 dní. Polovica zo skupiny konzumovala 3 g kyseliny d-asparágovej na dennej báze. Aký bol výsledok tejto štúdie? Došlo k znateľnému zvýšeniu sily a svalovej hmoty a to v oboch skupinách. Avšak, v prípade skupiny konzumujúcej túto látku nedošlo k zvýšeniu hladín testosterónu a neboli evidované výrazné rozdiely medzi oboma skupinami 31.

Ak si všetky tieto poznatky o kyseline d-asparágovej zhrnieme do jednej myšlienky, skonštatujeme to, že táto látka môže priniesť benefity ľudom trpiacim nízkymi hladinami testosterónu, prípadne ľuďom so zhoršenou sexuálnou funkčnosťou. V prípade zdravých jedincov nebol evidovaný pozitívny vplyv spojený s užívaním tejto látky.

DAA

Vitamín D

Tento vitamín rozpustný v tukoch je produkovaný kožou vtedy, keď ste vystavený slnečnému žiareniu.

Dnešná doba je v tomto ohľade nie práve ideálna – sedenie v kanceláriách a následne doma pred telkou spôsobuje to, že populácia dnešných čias trpí vo veľkej miere nízkou úrovňou vitamínu D 28.

Tento vitamín konzumujú športovci orálne vo forme kvapiek alebo tabliet, jeden z hlavných dôvodov je ten, že je považovaný za látku efektívne zvyšujúcu testosterón (a napríklad aj kvalitu spermií) a tým pádom ako náhrada za steroidy 29.

Dôkazom o dôležitosti slnečných lúčov je aj štúdia skúmajúca koreláciu medzi nízkou hladinou testosterónu a deficitom vitamín D. Ak trávili účastníci štúdie viac času pod letným slnkom a ich úroveň vitamínu D vzrástla, bolo tomu tak aj v prípade testosterónu 30.

Tento vitamín je pre hladinu testosterónu značne dôležitý. Môže zvýšiť vaše hladiny testosterónu najmä vtedy, keď trpíte jeho nedostatkom.

Vitamín D

Použitá literatúra:

William Llewellyn – ANABOLICS (2011)

Recenzie steroidových náhrad.

Séria produktov Animal je vytvorená spoločnosťou Universal Nutrition s cieľom priniesť inovatívne podávanie doplnkovej výživy, suplementácie vo forme pakov ...

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password