Novoročné fit predsavzatia – 5 Dôvodov prečo ste ich opäť porušili a ako sa znova naštartovať

Rok sa zišiel s rokom a pod novoročným ohňostrojom si niektorí z nás predsavzali rôzne veci. Okrem cieľov v práci, škole či osobnom živote, mnohé predsavzatia boli úzko späté s cvičením, zdravým životným štýlom, chudnutím, naberaním a podobne.

So šampusom v jednej ruke a chlebíkom v druhej vyzerajú všetky predsavzatia tak ľahko splniteľné, veď budem sa predsa snažiť trošku viac a tú skvelú čokoládu zredukujem na jeden štvorček denne. Nebudem mať každý druhý deň rezeň s hranolčekmi a raňajky vo forme cigarety a energy drinku na zastávke autobusu vymením za ovsené vločky, vajíčka a kvalitnú kávu. Musí to ísť! Predsa nebudem večne túžiť po zmene a nikdy ju nedosiahnem. Prekonám svoju lenivosť a…

… A mnohí sa po mesiaci, ktorý uplynul od silvestrovských momentov, zobudili v rovnakej, ba ešte horšej forme.

Ranný pohľad do zrkadla pôsobí tak nekompromisne, asi ho dám zvesiť a odložím za skriňu. Alebo svojmu snaženiu dám ešte jednu šancu? Každý si odpovie sám.

 

 

1. Načasovanie a cieľ.

 

Zvoní budík… 7,30. Nič nestíham! Tak maximálne kávu z automatu a cigu pred vchodom do práce. Zase.

Tak to teda nie! Zvoľme iný prístup!

Nastavme si budík na skoršiu hodinu. 7,00… Ranná hygiena. Vajíčka so šunkou a cibuľkou veselo rozvoniavajú. Zopár čučoriedok a lyžica gréckeho jogurtu ako dezert. Hneď je ten deň krajší! Mnou urobenú kvalitnú šálku kávy si vypijem v obľúbenom kresle pri dobrej hudbe, zabudnuté cigarety akosi nehľadám… Nechýbajú. Divné, takto skôr vstanem aj zajtra!

Cieľom je prejsť celým dňom bez prehreškov. Cieľom je trénovať dnes tak, ako keby to malo byť naposledy. Cieľom je ísť spať pred polnocou s vedomím, že som nesklamal sám seba. Cieľ je to, čo tróni na základoch, ktoré budujeme deň po dni svojou usilovnosťou a sebazaprením. Prečo? Lebo cieľ.

2. Priority a  Lenivosť.

 

K našim prioritám, akými sú pozrieť si obľúbený seriál vždy v piatok, navštíviť frajerku každý večer, pridajme aj všetko to, čo súvisí s dosiahnutím nášho cieľa.  Stravovaniu, pohybovej aktivite, spánku a všeobecne relaxu priraďme vysokú mieru priority.

Lenivosť nepoznáme – veď ju prebije cieľ, ktorý už máme nastavený a pevne zakorenený v našich hlavách!

3. Disciplína, motivácia a stravovací režim.

 

Opäť už spomínané zázračné slovíčko cieľ. Skrýva veľa. Čo je cieľom môjho snaženia? Chcem to naozaj dosiahnuť? Motiváciou môže byť čokoľvek, krásne ženy, partner, dovolenka, blížiace sa leto. Niekedy stačí to, že sa dáma opäť vojde do tých starých pekných šiat, ktoré má tak rada!

Dodržiavajme pravidlá. Buďme poctiví. Motivujme sa tým, že si svoj cieľ napíšeme a budeme ho mať pred sebou na pracovnom stole. Odradí nás od konzumácie zlej stravy, nevhodných jedál.

Apropo, strava. Ak si už zaumienite to riadiť sa podľa istého plánu, dodržujte ho! Inak ten vysnívaný six pack alebo zadok jednoducho nebude!

fitness photo

4. Vplyv okolia, škola, práca a partner.

 

Je dôležité odolať negatívnym aspektom sociálneho života (ponocovanie, alkohol, cigarety, ľahké drogy), ktoré by nás mohli dostať na šikmú plochu. Ak na nej spadneme, opäť vstať je náročné, znova musíme urobiť zo zdravého životného štýlu samozrejmosť, rutinu. No nikdy nie je neskoro.

Ak sme v pozícií partnera osoby, ktorá sa snaží zmeniť svoje telo k lepšiemu, podporme ju! Akýmkoľvek spôsobom. Rešpektujme jej ciele a hľadajme kompromisy.

Snažme sa povedať nie na drinky v prípade návštevy firemného večierka. Čo je pre nás dôležitejšie, dobrá nálada a smiech počas večera alebo naše fitness ciele? Byť iný, odlíšiť sa tým, že nepijem neznamená, že nemám zmysel pre teambuilding. To isté platí pre školské prostredie.

Koláče od kolegyne prenechajme tým, ktorí si ich môžu dovoliť. Ak to myslíme s chudnutím naozaj vážne, ich konzumácia by nám naozaj nepomohla.
party photo

5.Výber aktivity, šport.

 

Doba je zlá? Nepraje športu? Doba nikdy nebola lepšia! Vždy hľadáme pozitíva! Odhliadnuc od chabej podpory mládežníckeho športu, nikto z nás sa nemôže sťažovať na nedostatočné možnosti v oblasti výberu športovej aktivity. V mestách sa to len tak hemží aktivitami rôzneho druhu (plávanie, skupinové cvičenia, osobní tréneri, aerobik, skupinky bežcov).

Bývaš na dedine a máš to ďaleko do najbližšieho fitka v meste? Cvič v ňom po škole! Nevyhovuje? Skvelo si vieš zacvičiť aj v domácich podmienkach s vlastnou hmotnosťou. Takýto tréning môžeš vylepšiť zakúpením hrazdya jej montážou na vhodné miesto, kúpením fitlopty, expanderov, závaží na členky, švihadla a množstva iných náradí alebo náčiní. Dovolíme si tvrdiť, že vstupná investícia môže byť výrazne nižšia, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať (vlastná skúsenosť).fitness photo

0

Fitgo.sk portál o cvičení a všetkom, čo s ním súvisí . Prinášame vám kvalitný obsah podložený osobnou skúsenosťou a dôveryhodnými zdrojmi.

Tešíme sa na váš názor

Zanechať názor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password