6 potvrdených pozitív olivového oleja

Strava a tuk v nej obsiahnutý je aj v odborných kruhoch v istom zmysle kontroverznou témou.

 

Diskusiám sa nevyhne ani olivový olej. Ten je väčšinou odborníkov prijatý kladne, najmä ak sa jedná o extra panenskú formu oleja. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o dôležitých 6 kladných informáciách podporujúcich olivový olej a jeho konzumáciu.

 

 

1. Olivový olej je bohatý na mononenasýtené tuky

 

Olivový olej je prirodzenou potravinou, ktorá vzniká extrahovaním olejovej zložky z olív. Olivy sú plodom olivovníka.

Z hľadiska nasýtených tukov obsahuje olivový olej 14% takýchto tukov, 11% polynenasýtených, ku ktorím patrí omega-6 a omega-3 1.

Dominantným je ale mononenasýtený tuk, zvaný ako kyselina olejová. Tá je v olivovom oleji obsiahnutá 73%.

Viaceré štúdie predkladajú informácie o tom, že kyselina olejová môže významným spôsobom redukovať zápalové procesy a pozitívne ovplyvňovať gény asociované s rakovinou 2, 3.

 

2. Olej z olív obsahuje obrovské množstvo antioxidantov

 

Extra panenský olivový olej vás prekvapí svojou výživnosťou! Okrem obsahu zdraviu prospešných mastných kyselín obsahuje vitamíny zaujímavé množstvo vitamínov E a K.

Silné antioxidanty obsiahnuté v olivovom oleji sú biologicky aktívnymi zložkami a môžu znižovať riziká spojené s chronickými ochoreniami 4.

Zároveň pomáha v boji proti zápalom a chráni cholesterol v krvi pred oxidovaním. Tieto dva benefity môžu významným spôsobom znížiť riziká spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami 5.

 

3. Konzumácia olivového oleja nie je asociovaná s priberaním a obezitou

 

Samozrejme, prílišná konzumácia každého oleja (tuku) sa môže pričiniť na vašej nedváhe.

Zaujímavé je to, že mnohé zo štúdií reagujú pozitívne na mediteriánsky spôsob stravovania, ktorý je bohatý na olivový olej 6, 7.

Štúdia v trvaní 30 mesiacov s vyše 7000 vysokoškolskými študentmi (Španieli) konzumujúcimi väčšie množstvo olivového oleja nepriniesla poznatok o asociácii so zvýšením hmotnosti 8.

 

4. Olivový olej disponuje antibakteriálnymi vlastnosťami

 

Mnohé z nutrientov obsiahnutých v olivovom oleji môžu potlačiť alebo zabiť škodlivé baktérie 9.

Medzi tieto nežiaduce baktérie patrí Helicobacter pylori, ktorá žije vo vašom žalúdku a je jednou z príčin žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka.

Ľudská štúdia predkladá informáciu o tom, že 30 g extra panenského olivového oleja denne môže v období do dvoch týždňov účinne eliminovať infekciu spôsobenú touto baktériou v prípade 10-40% populácie 10.

 

5. Antioxidanty obsiahnuté v tomto oleji disponujú protirakovinovými parametrami

 

Rakovina je celosvetovým postrachom, patrí medzi najčastejšie príčiny smrti vo svete.

Mnohí z vedcov veria v to, že populácia žijúca v stredomorskej časti Európy má znížené riziká výskytu konkrétnych typov rakoviny vďaka konzumácii olivového oleja v strave 11.

Podstatné je, že antioxidanty obsiahnuté v olivovom oleji môžu znižovať úroveň poškodenia buniek oxidačným stresom vďaka voľným radikálom 12.

Táto téma je predmetom neustálej diskusie. Názory sú vskutku dynamické… S istotou možno povedať to, že v tejto oblasti jestvuje istý konsenzus v zmysle potreby ďalšej výskumnej činnosti v danej problematike.

 

6. Olivový oleja a cukrovka 2. typu

 

Tento olej sa vyznamenal aj v tejto oblasti – zdá sa, že je vysoko protektívnou potravinou pred cukrovkou druhého typu.

Niekoľké štúdie spájajú olivový olej s pozitívnym účinkom na glykémiu krvi a inzulínovú senzitivitu 13, 14.

Jedna z randomizovaných štúdií so 418 zdravými jedincami nedávno potvrdila to, že tento olej je v danej oblasti skutočne protektívny 15.

 

Fotka k článku: Pixabay.com

0

Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

Tešíme sa na váš názor

Zanechať názor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password