Probiotiká – Prečo sú pre nás dôležité a aké úlohy plnia v našom organizme?

Zdravie tráviacej sústavy je v poslednom čase často spájané a asociované s úrovňou celkového zdravia človeka. Napísalo sa o tom mnoho kníh a článkov, niektoré s istou dávkou zaujatosti a preháňania. V tejto oblasti je jedným z kľúčových elementov to, či má vaše telo dostatok dobrých baktérií – probiotík.

 

Sú pre vás neznámou?

 

Zaujímavým poznatkom je, že počet buniek vášho tela je desaťnásobne prevyšovaný počtom baktérií vo vašom tele. Úžasné, však? Najväčšia časť z týchto baktérií nachádza útočisko vo vašich črevách. Väčšia časť týchto baktérií je neškodná.

Máte v črevách tie správne baktérie? Ak to tak je, prináša vám to mnohé zdravotné pozitíva, napríklad ľahšie chudnutie, zlepšenie celkového trávenia, zlepšenie imunity, lepší stav vašej pleti a znížené riziká mnohých ochorení 1, 2.

Probiotiká predstavujú konkrétne typy priateľských baktérií voči nášmu organizmu. Prinášajú so sebou významné zdravotné benefity v prípade ich konzumácie.

 

 

Čo sú to vlastne probiotiká?

 

Probiotiká = žijúce mikroorganizmy prinášajúce mnohé zdravotné benefity 3.

Môžeme ich získať z doplnkov výživy, taktiež z jedál pripravených pomocou fermentácie (kvasením).

Jedlá bohaté na probiotiká? Jogurt, kefír, kyslá kapusta, tempeh (indonézske jedlo pripravené z fermentovaných sójových bôbov), kimchi (tradičné kórejské jedlo, zložené z pikantnej kapusty a inej zeleniny).

Pozor, nemýľte si probiotiká s prebiotikami! Prebiotiká predstavujú vlákninu, ktorá pomáha s výživou priateľských baktérií vo vašich črevách 4.

 

Najznámejšie probiotiká?

 

  • Lactobacillus
  • Bifidobacterium

Treba si uvedomiť, že každá zo skupiny probiotík so sebou prináša odlišné zdravotné benefity. Aj v tomto prípade je potrebnosť istej vyváženosti.

 

Dôležitosť mikroorganizmov v oblasti zdravia vášho čreva

 

Črevná flóra (mikrobiota) predstavuje istý komplex nachádzajúci sa v prostredí čreva. Je zložená z mikroorganizmov.

Podľa niektorých zdrojov obsahuje vaše črevo stovky odlišných typov mikroorganizmov! Baktérie, vírusy, kvasinky… Z toho sú najpočetnejšie baktérie.

Prostredie v čreve, črevná flóra, vykonáva mnohé funkcie dôležité pre vaše zdravie. Tvorba vitamínov (napr. vitamín K, niektoré z B-vitamínov) je jednou z nich 5.

Medzi ďalšie úlohy patrí premena vlákniny na mastné kyseliny s krátkym reťazcom (butyrát, propionát, acetát), ktoré majú za úlohu výživu stien vášho čreva, taktiež iné metabolické úlohy 6, 7.

Tieto mastné kyseliny okrem iného stimulujú váš imunitný systém, posilňujú stenu čreva. Toto pomáha v prevencii vstupu nežiaducich substancii do vášho organizmu 8, 9.

Uvedomte si ale aj to, že nie všetky mikroorganizmy vášho čreva sú priateľské – vaša črevná flóra je naozaj významne prepojená na vaše stravovanie. Nevyváženosť črevnej flóry môže viesť k mnohým ochoreniam 10.

K týmto ochoreniam môžeme zahrnúť diabetes 2. typu, obezitu, metabolický syndróm, ochorenia srdca, kolorektálny karcinóm, Alzheimerove ochorenie, depresie 11, 12.

 

Vplyv na zdravie vášho trávenia

 

Probiotiká prechádzajú významným výskumom v oblasti ich vplyvu na zdravie trávenia.

Jestvuje naozaj veľmi veľa dôkazov o tom, že doplnky výživy s obsahom probiotík môžu napomôcť s liečbou hnačky asociovanou s antibiotikami 13, 14.

Hnačky sa veľmi často objavujú u ľudí, ktorí dlhodobo užívali antibiotiká. Dôvod? Antibiotiká zabíjajú mnohé prirodzené baktérie vo vašom čreve – to má za následok nevyváženosť mikroflóry čreva, dobrých a zlých baktérií.

 

Vplyv v oblasti chudnutia, redukcie hmotnosti

 

Jedinci, ktorí sú obézni, majú odlišnú skladbu baktérií v čreve v porovnaní s tými s normálnou hmotnosťou 15.

Mnohí zástupcovia vedeckej obce veria v to, že baktérie v čreve majú kľúčovú úlohu v determinovaní vašej telesnej hmotnosti 16.

Aj keď je v tejto oblasti potrebný ďalší výskum, štúdie pripúšťajú možnosť, že probiotiká Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium lactis môžu pomôcť so stratou hmotnosti a v prevencii voči obezite 17.

 

Iné pozitíva probiotík

 

Predstavuje dostatok probiotík v strave aj iné benefity, než to, čo sme spomínali vyššie?

 

Zápal – probiotiká redukujú systematický zápal. Zápal je procesom vedúcim k mnohým ochoreniam 18.

Depresia a úzkosť – probiotiká Lactobacillus helveticus a Bifidobacterium longum preukázateľne znižujú symptómy depresií a úzkostí v prípade jedincov s klinickou depresiou 19, 20.

Imunita – niekoľko probiotík môže mať pozitívny vplyv na vašu imunitu, znížiť riziko rôznych infekcií a prechladnutia 21, 22.

…a mnoho iných!

 

Bezpečnosť a vedľajšie účinky probiotík

 

Z hľadiska bezpečnosti sú probiotiká organizmom veľmi dobre tolerované.

V niekoľkých prvých dňoch počas užívania môžete čeliť problémom v podobe plynatosti, miernej nepohody v brušnej oblasti 23.

Po niekoľkých dňoch sa ale zvyčajne vaše trávenie a pocity zlepšia – budete v pohode.

 

Čo si treba zapamätať?

 

Udržte si zdravé trávenie! K zdravému tráveniu patrí aj dostatočné množstvo zdravých, pozitívne pôsobiacich baktérií, vo vašom čreve.

Konzumujte potraviny, ktoré tieto probiotiká obsahujú. Vsaďte na čerstvé, doma pripravené jedlá, prípadne navštívte tie reštaurácie, ktorým veríte.

Vyhnite sa polotovarom, rafinovaným potravinám, produktom s prílišnou dobou trvanlivosti. Zvyčajne sa v tom skrýva nejaký háčik

Ak máte pocit, že vaše trávenie nefunguje dostatočne dobre, devastovali ste vaše telo antibiotikami, nevhodnou a neplnohodnotnou stravou, doplnky výživy s obsahom probiotík môžu napomôcť v procese obnovy zdravej, priaznivo pôsobiacej črevnej mikroflóry!

 

Zdroj

FitGo

Fitgo.sk portál o cvičení a všetkom, čo s ním súvisí . Prinášame vám kvalitný obsah podložený osobnou skúsenosťou a dôveryhodnými zdrojmi.

Tešíme sa na váš názor !

Zanechajte komentár alebo skúsenosť

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Doplnky vo výpredaji

FitGo
Registrácia nového účtu
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password