Je psyllium zázračnou vlákninou, alebo iba senzáciou spopularizovanou počas posledných rokov?

Naučiť sa niečo nové môžeme každý deň. Niekedy  v situáciách, v ktorých by sme to naozaj neočakávali.

Pojem psyllium som zachytil po prvýkrát vtedy, keď mi o ňom pred rokmi vravel kamarát. Počas istého obdobia v roku je keto pozitívny, čo znamená to, že sa snaží z hľadiska energetického potenciálu konzumovať stravu s vysokým obsahom tukov a o niečo menším obsahom bielkovín. Sacharidy (samozrejme vrátane cukrov) drží na nule. Ketóza ako taká mi nič nehovorí, nemám s ňou osobné skúsenosti a neaplikujem ju ani v prípade mojich zverencov. Zaujalo ma ale jeho tvrdenie o tom, že s vyprázdnením a korektným fungovaním trávenia mu pomáha psyllium. Netušil som, čo to je… Bola súčasťou jeho nápojov zložených z čistej vody, proteínového prášku (srvátky) a olivového oleja. Trošku drastické, pomyslel som si… No ten termín psyllium vo mne rezonoval stále.

 

Čo je to psyllium?

 

Poznáte význam vlákniny? Vláknina je dôležitý nutrient, ktorý má v telu vyhovujúcom množstve pozitívny vplyv na ľudské zdravie 1, 2. Nedostatočný príjem vlákniny predstavuje závažný problém, ktorý trýzni populáciu dneška. Ak by ste nedisponovali touto informáciou tak vedzte, že by ste za deň mali skonzumovať 25 g (ženy) alebo 38 g (muži) vlákniny 3.

Psyllium je forma vlákniny. Jedná sa o prírodný produkt. Vyrába sa z pliev rastlín zvanej Plantago ovala (skorocel indický). Táto látka je notoricky známa ako preháňadlo. Tým to ale nekončí, psyllium je totiž prospešné z hľadiska mnohých oblastí ľudského tela, vrátane srdca a pankreasu.

 

 

Ako funguje v našom tele? Prečo ho užívať?

 

Psyllium po skonzumovaní vtiahne vodu v ľudskom čreve, uľahčuje pohyby čreva. Podporuje pravidelnosť stolice bez zvyšovania plynatosti. Využíva sa v prípade jednorazového použitia pre zmiernenie prejavov zápchy. Jeho využite však môže byť zaujímavé aj v rámci doplnkovej výživy – psyllium totiž podporuje zdravie vášho tráviaceho ústrojenstva a pravidelnosť návštevy toaliet.

Psyllium predstavuje formu probiotika, teda látky, ktorá je potrebná pre rast zdravých kolónií probiotík v čreve. Totiž iba zdravé kolónie takýchto dobrých baktérií v tráviacom systéme zabezpečia optimálne fungovanie imunity. Dôjde tak k zlepšeniu schopnosti bojovať proti zápalom, infekciám, udržiavaniu zdravia buniek a tkanív.

Medzi ďalšie významné benefity patrí zmäkčenie stolice. Ak momentálne trpíte zápchou, skúste ho. Taktiež môže efektívne znížiť riziko vzniku hemoroidov. Výskumná činnosť eviduje fakt, že psyllium môže pomôcť v prípade bolestivých príznakoch spájaných s týmito stavmi.

 

Zdravie srdca, nadváha, cukrovka

 

Trávenie bez akýchkoľvek problémov? Tak aby toho nebolo málo, psyllium vám vie pomôcť aj v iných oblastiach zdravia!

V chudnutí prostredníctvom schopnosti absorbovať tekutinu v čreve podporuje pocit sýtosti, plnosti.

V jednej zo štúdii uverejnených na Cambridge Core (s trvaním 6 týždňov) prišli vedci na fakt, že každodenné užívanie psyllia môže znížiť cholesterol v prípade ľudí s nadváhou 4.

Poznáte cukrovku z blízka? Istotne mi dáte za pravdu v tom, že musíte mať prehľad o vašej strave. Jednoducho udržiavať požadovanú mieru rovnováhy medzi cukrom v krvi a inzulínom. Niektoré zo štúdií podporujú tvrdenie, že vláknina môže pomôcť v udržaní tejto rovnováhy. Jedna z nich priniesla informáciu o tom, že konzumácia psyllia v 5 g dávke 2x denne môže pomôcť pacientom trpiacim cukrovkou druhého typu s udržaním vyváženej glykémie 5.

 

 

Našli ste sa?

 

Ak ste nadobudli dojem, že by vám táto látka mohla pomôcť vo vašom fungovaní a pozitívne ovplyvniť zdravie, užívajte dávku v rozmedzí 5-10 g, 2x denne. Pridať ho môžete do nápojov ale aj jedál. Vhodne tak doplníte požadovaný denný príjem vlákniny a zároveň prinesiete do svojho stravovania pozitíva, o ktorých pojednával tento článok. Verdikt? Áno, psyllium môžeme odporučiť!

 

Fotky k článku: Pixabay.com, Youtube.com

0

Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

Tešíme sa na váš názor

Zanechať názor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password