Rebríček lacných rastlinných (vegánskych) proteínov

Ak je cena produktu jedným z hlavných kritérií, podľa ktorých sa zákazníci orientujú, hľadajú cenovo prístupný produkt. Je možné, že sa nakoniec dostanete k viacerým produktom rôznych výrobcov a neviete si vybrať. Ak ste naladení na vegánsku vlnu a neviete si rady s výberom, tento prehľad vám zaručene pomôže!

 

Aj produkt s nižšou cenou musí spĺňať isté nároky na kvalitu. Bielkoviny plnia vo výžive športovca významnú úlohu, neradno podceniť kvalitu potravín a suplementov, z ktorých ich čerpáte.

Vždy by ste mali siahnuť po takom produkte, ktorý bude plne vyhovovať z hľadiska zloženia a nebude v sebe skrývať nežiaduce látky! Proteínový prášok obsahujúci aminokyseliny (z ktorých sú zložené bielkoviny) rastlinného pôvodu môže byť skvelou a jednoduchou podporou zdravého a primeraného príjmu bielkovín v prípade vegánov!

V nami vypracovanom článku o vegánskych proteínoch sme vám nepriblížili len to z akých rastlín a ich plodov sa proteínové prášky vyrábajú. Písali sme aj o samotnom výživovom smere (vegánstve), ako táto filozofia upravuje ich stravovacie návyky, zamysleli sme sa aj nad odporúčaniami určenými vegánom ohľadom bielkovín. Vegánom sa človek stáva predovšetkým z etických a osobných dôvodov keďže títo ľudia odsudzujú akékoľvek násilie a využívanie zvierat v prospech ľudí (kožušiny, mäso, mliečne výrobky)  . Vegáni sa však musia stravovať veľmi obozretne, keďže ich strava je ochudobnená o mnoho dôležitých potravín, ktoré obsahujú predovšetkým proteíny, aminokyseliny a vitamíny (napríklad vitamín  B12 je často suplementovaný v prípade vegánov).

 

Tento článok je o tých produktoch zo sekcie rastlinné proteíny, ktoré medzi sebou súperia cenou. Jednoducho povedané, zdroj bielkovín, ktorý nezruinuje vašu peňaženku!

 

 

 

Výberom sa budeme zaoberať v kategórii rastlinné proteíny:

V tomto prehľade nájdete produkty obsahujúce rastlinné proteíny . Zamerali sme sa na také produkty, ktoré obsahujú výlučne rastlinné bielkoviny a nezavádzajú zákazníka obsahom inej formy bielkovín (napríklad živočíšnej). Požadujeme, aby bol minimálny obsah bielkovín vyšší, než 50 %. Toto s rezervou splnili všetky produkty ktoré sme v tomto článku spomenuli.V prípade každého produktu sme zvýraznili jeho plusy a mínusy.

 

 

 

Zoradenie vegánskych proteínov podľa ceny

 

Podľa ceny za jednu dávku vzostupne (od najlacnejšieho po najdrahší produkt).

Váha jednej dávky a množstvo bielkovín v nej sa môže líšiť! Vždy uvádzame presný obsah bielkovín v dávke a samozrejme aj jej gramáž.

 

1. Muscle Mode – 90% Soy Protein Isolate

 

Tento rastlinný proteín obsahuje 85% bielkovín (sójový izolát), predáva sa v neochutenej verzii. Čistý, bez akýchkoľvek prímesí. 1000 g balenie obsahuje 25 dávok o hmotnosti 40 g. Každá dávka obsahuje 34 g bielkovín. Aká je cena jednej dávky? Príjemných 0,24 €.

Muscle Mode - 90% Soy Protein Isolate

 • Plusy: jednoduché a prehľadné zloženie bez možnosti zavádzať
 • Mínusy: veľmi často vypredaný

 

2. Best Nutrition – Soy Protein Isolate

 

Produkt je na rozdiel od väčšiny vegánskych rastlinných proteínov balený v plastových dózach. Jedná sa o ochutený sójový proteínový izolát predávaný s čokoládovou príchuťou. Pýši sa obsahom 86% bielkovín. Je ochutený prírodnou arómou a na osladenie sa použila sukralóza. Výrobca zvolil pomerne malé množstvo na jednu dávku – iba 20 g prášku. Na to treba myslieť pri porovnávaní cien! Takáto zarovnaná odmerka obsahuje 17,2 g bielkovín. 1000 g balenie obsahuje 50 dávok.  Cena jednej dávky je 0,27 €.

 Best Nutrition - Soy Protein Isolate

 • Plusy: okrem proteínu obsahuje produkt len dve ďalšie zložky (sukralóza a prírodná aróma)
 • Mínusy: prečo len 20 g dávka? môže to pôsobiť zvláštne…

3. GymBeam – Soy Isolate

 

V prípade tohto 86% proteínu (izolát) vhodného pre tých, ktorí neobľubujú živočíšne produkty, evidujeme prehľadné a jednoduché zloženie. Dostupný v dvoch príchutiach (čokoláda / vanilka). 1000 g balenie obsahuje 33 dávok, gramáž jednej činí 30 g.  Mínusom je obsah zvýrazňovača vôní a chutí (E950), ktorý je ale v malých množstvách bezpečný. Prečítajte si recenzie ostatných produktov GymBeam.

Podľa našich výpočtov v prípade jednej dávky zákazník skonzumuje množstvo v cene 0,30 €.

 

Sójový Proteín

 • Plusy: cena
 • Mínusy: obsah látky zvanej Acesulfam K (E950) = zvýrazňovač chute a vône

4. Best Nutrition – Soy Protein Isolate Neutrál

 

Výhradný predajca o tomto proteíne tvrdí to, že sa jedná o najpredávanejší sójový izolát na slovenskom trhu. Oceňujeme, že pri produkte je uvedený obsah jednotlivých aminokyselín použitého sójového izolátu, vrátane minerálov. Jedná sa o neochutený proteín s obsahom bielkovín v množstve 90%. 1000 g balenie obsahuje 25 dávok o hmotnosti 40 g. Každá z nich obsahuje 36 g bielkovín. Koľko zaplatíte za jednu dávku? 0,34 €.

 

 

Best Nutrition - Soy Protein Isolate Neutrál

 • Plusy: jednoduché a prehľadné zloženie s uvedením aminoprofilu
 • Mínusy: bez mínusov

 

 

5. GymBeam – Vegan Blend

 

Produkt inšpirovaný populárnym vegánskym produktom konkurenčnej firmy obsahuje tri druhy rastlinnej bielkoviny – hrach, ryža, konope. Výrobca uvádza, že je bez obsahu laktózy, lepku, sóje. Vyrába sa v troch prevedeniach – čokoláda, banán alebo bez príchute. Použité proteíny sú vo forme koncentrátu. V prípade čokoládovej príchute je k základným surovinám použité kakao a čokoládová aróma, osladený je sukralózou. Banánová príchuť je doladená banánovou arómou. Nič navyše. To schvaľujeme!

1000 g balenie obsahuje 40 dávok (každá má 25 g). Produkt má 75% podiel bielkovín, každá z nich má teda 18,75 g bielkovín. GymBeam uvádza kompletný profil aminokyselín a minerálov – ďalšie plus. Za jednu dávku zákazník zaplatí 0,42 €.

Vegansky Protein

 • Plusy: obsah troch odlišných zdrojov = komplexnejšie spektrum aminokyselín porovnateľné so srvátkou
 • Mínusy: trošku vyššia cena

 

 

6. GymBeam – Konopný proteín

 

Produkt s o niečo menším obsahom bielkovín (52%). Výrobca vyhlasuje, že použitá konope nebola geneticky modifikovaná a produkt je okrem bielkovín bohatý na enzýmy, vitamíny a minerály. Neobsahuje THC! V príchutiach čokoláda, banán, dostať ho možno aj bez príchute. Čokoládová príchuť obsahuje v porovnaní s variantou bez príchute navyše kakao, čokoládovú arómu a sukralózu. Banánová iba banánovú arómu a sukralózu. Nič navyše. Balenie váži 1000 g, obsahuje 40 dávok (každá má 25 g). Jedna dávka ukrýva 13 g bielkovín. Určite ju odporúčame pre bežné užívanie zdvojnásobiť! 25 g dávka stojí v prepočte 0,55 €.

Konopný proteín

 • Plusy: k plusom môžeme zaradiť zloženie (je jednoduché)
 • Mínusy: chce to vyššiu jednorázovú dávku!

 

 

7. Scitec Nutrition – Protein 100% Plant

 

Čakali by ste túto renomovanú značku v tomto výbere? Je tu! 100% rastlinný produkt podľa výrobcu účinne potláča hlad tým, že sa pomaly trávi a vie zasýtiť. Výrobca vyzdvihuje jeho sladkú a krémovú chuť – prejaví sa to negatívne na zložení?

Zo zdrojov bielkovín obsahuje výlučne hrachový izolát (Pisane®). Tento použitý žltý hrach je údajne pôvodom z Belgicka. Disponuje 70% obsahom bielkovín. Jedna dávka (30 g) obsahuje 21 g bielkovín. Takýchto dávok nájdeme v 900 g balení presne 30.

Krémová chuť odhalená! Zahusťovadlo: xantánová guma. V prípade, že tento produkt nebudete používať po tréningu, môže byť užitočný. My by sme v každom prípade radšej siahli po inom, možno menej krémovom, no v zložení funkčnejšom a univerzálne využiteľnom produkte! Zahusťovadlo spomalí proces trávenia. Tomu sa po tréningu snažte vyhnúť! Výrobca sa nevyhol ani využitiu zvýrazňovača chutí a vône – Acesulfam K (E950). 30 g dávka vás bude stáť 0,55 €.

 Scitec Nutrition - Protein 100% Plant

 • Plusy: hrachový izolát s ochrannou známkou
 • Mínusy: obsah zahusťovadla a Acesulfamu K

 

0

Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

Tešíme sa na váš názor

Zanechať názor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password