Rebríček legendárnych motivačných videí! Poznáš týchto 10 bodybuilderov? Dávka motivácie a zaujímavých informácií!

Tí veľkí chlapíci v tielkach a širokých teplákoch? Áno aj nie. Bodybuilding (kulturistika) a móda napredujú ruka v ruke a trendy sa menia. To, čo sa nosilo v deväťdesiatych v USA, by tam teraz vyzeralo pomerne komicky. To, čo sa nemení, je tréningové nasadenie týchto borcov. Vo fitku sa nemôžeš len zapotiť, tréning vedúci k významným cieľom (ktoré uspokoja) sa nezaobíde bez tvrdej práce. Na druhej strane, mladá generácia dokáže pomocou sociálnych sietí motivovať nováčikov častejšie a účinnejšie – vidia ich totiž cvičiť a zdieľať svoje denné rituály spojené s týmto životným štýlom… Desiatka borcov v časoch na výslní pripravila pre svojich fanúšikov nestarnúce záznamy plné motivácie. Zapni play pred tréningom!

 

10. miesto – FRANCO COLUMBU

 

Ollolai, Sardínia. Odtiaľ tento verný kamarát najznámejšieho Rakúšana pochádza. Začínal ako boxér, tak si zarobil prvé peniaze. Jeho matka si síce myslela, že sa chce len uliať z práce… Keď však zarobil prvé peniaze, všetko sa zmenilo. S Arnoldom spolu v Kalifornii začínali od nuly, prešli si kadečím – od práce na stavbe až po súperenie na najvýznamnejších pódiách, aké moderný bodybuilding ponúkal. Franco môže byť charakterizovaný ako legendárny šampión v powerliftingu (silový trojboj), 2-násobný víťaz Mr. Olympia a účastník súťaží o najsilnejšieho muža planéty. Jednoducho, muž mnohých talentov!

Tréning s Arnoldom bol vždy o výzve a súperení! Tak poď, Arnie! Ukáž čo v tebe je! Skús v sile prekonať 165 cm krpca. Dokážeš to?

– Franco Columbu

 

9. miesto – JÁN GERMÁNUS

 

Vieme o tom. Nie je to kulturista! Je však skvelé vidieť armwrestlera (armwrestling = pretláčanie rukou) s formou kulturistu! Tento Revúčan sa dostal do povedomia širšieho kulturistického podhubia vďaka niekoľkým videám mapujúcim jeho niekdajšiu prípravu (približne rok 2010). Klasický trojbojársky tréning dopĺňal špeciálnymi cvičeniami zameranými na pretláčanie. V tom čase bol 14-násobný majster sveta v pretláčaní! Trénoval 6x v týždni, minimálne v dvoch fázach (12 tréningov za týždeň)! Pri váhe 90 kg vytlačil na súťaži 285 kg v bench presse. V tréningu sa mu podarilo zatlačiť aj 300 kg. Úžasné!

Keď sa mi môj cieľ nepodarí naplniť tento rok, tak to skúsim ten ďalší! V tomto vek nehrá žiadnu rolu…

– Ján Germánus

 

8. miesto – ANTOINE VAILLANT

 

Kanadský bodybuilder komunikujúci na sociálnych sieťach francúzštinou a angličtinou sa v tréningu jednoznačne nevyhýbal pre bežných  smrteľníkov ťažkým váham, ktoré vykonával bez väčších problémov s vyšším počtom opakovaní. Ak by ste sa pýtali na skladbu z videa, je to Gojira – Vacuity.

Pýtajú sa ma na to, kedy si odpočiniem. Odpočinok? Až v hrobe!

– Antoine Vaillant

 

7. miesto – CALUM VON MOGER (podobnosť s legendou čisto náhodná)

 

Sociálne siete (najmä Instagram) doslova vybuchli vďaka tomuto fešáčikovi! Jazdí na motorke, vodných skútroch, má rád psíkov (jedného vychováva), športuje a užíva si slnkom zaliate pláže. Miláčik publika! Nevyčítame mu to, práve naopak. Týmto všetkým podľa nás pritiahol k cvičeniu a fitnes obrovskú masu. Samozrejme sa nám páči aj jeho filozofia – môžeš vyzerať dobre aj bez toho, aby si mal v hlave celý deň iba fitko a steaky! Proste to berie s ľahkosťou a to je väčšine obecenstva sympatické.

Byť v pohode je pre mňa dôležité. Mám kopec záujmov a športov, ktoré zbožňujem, bodybuilding je dôležitý, no beriem ho s ľahkosťou.

– Calum von Moger

 

Mohlo by vás zaujímať:   Motivačné citáty, ktoré vás nakopnu k ďalšiemu tréningu alebo aj pobavia

6. miesto – ŠTEFAN HAVLÍK

 

Absolútny víťaz prestížnej súťaže Arnold Classic Amateur (2012). K tomu majster sveta z roku 2003. V boji medzi profesionálmi získal tretie miesto na Sacramento Pro 2015. Jeho svaly uznanlivo oceňovalo aj laické publikum. Beauty building! Tak opísali Havlíkovu esteticky pôsobiacu postavu zahraniční diváci. Proporčne patril k najlepšie postaveným borcom zo Slovenska. Nadšenci zaiste vedia to, že podľa výsledkových listín roky patril medzi najlepších borcov z našich končín. Svedčí o tom fakt, že trofeje zo súťaží už nemal kam dávať! Jedna z nich ostala podpísaná v dejisku súťaže kdesi v zahraničí…

Nenechaj si ukradnúť svoje sny. Nasleduj svoje srdce nech sa deje čokoľvek!

– Štefan Havlík

 

5. miesto – Kai Greene (predátor)

 

Tento človek vníma bodybuilding ako umenie. Je to viac než šport. Kulturistika neznamená iba to dvíhať železo. Nenaháňa peniaze a nepretŕča sa. Snaží sa ľuďom vnuknúť myšlienky, že by sme nemali byť rukojemníkmi vlastných neúspechov včerajškov, naopak, mali by sme hľadieť za lepšími zajtrajškami!

Rivalita s Philom Heathom sprevádzala jeho najvýznamnejšie roky súťažnej kariéry (roky 2012, 2013, 2014). Ak vás zaujíma jeho životný príbeh a filozofia, siahnite po dokumentárnych filmoch Generation Iron I a II (v réžii Vlad Yudin).

Mladí ľudia, mladá komunita, mám pocit, že už nevedia čo je to snívať a plniť si sny. Ak ale naozaj tvrdo pracujete. Môžete dokázať čokoľvek!

– Kai Greene

 

4. miesto – FLEX LEWIS

 

Narodený vo 7-násobný víťaz Mr. Olympia (2012-2018), konkrétne v ľahšej váhovej kategórii, 212 libier (=približne 96,2 kg). Objavil bodybuilding vďaka knihe od Toma Platza, kulturistu s legendárne vypracovanými nohami. Práve nohy vraj inšpirovali Flexa natoľko, že sa pustil do bodybuildingu. Jedným z jeho idolov v mladom veku bol aj Arnold. Vo veku 35 rokov (narodený v r. 1983, Wales) má ešte naozaj dostatok času na rozlet a kulturistické dozrievanie – stačí sa pozrieť napríklad na Dextera Jacksona, ten sa výrazne zlepšoval aj po štyridsiatke! Momentálne žije v Boca Ranton na Floride, USA. Precíznosť a disciplína v príprave, úžasná symetria a tvary svalov, to všetko ho predurčuje pre to, aby bol skvelým vzorom všetkým kulturistickým nádejám.

V príprave si niekedy prejdete naozaj náročným obdobím, kríza vo vzťahu, úmrtie v rodine… Všetky tieto skúšky by vás mali posunúť ďalej a vy by ste sa nemali nechať zlomiť!

– Flex Lewis

 

3. miesto – JAY CUTLER (Johnny Bravo?)

 

Veční rivali a priatelia. Dá sa to? Dvojica Cutler a Coleman dokazuje, že áno. Roky spolu súperili na súťažných pódiách o titul Mr. Olympia, na najváženejšom podujatí moderného bodybuildingu! Roky sa Jayovi nedarilo prelomiť Ronnieho šnúru víťazstiev. Až to prišlo. Rok 2006, 30. september, Orleans Arena, Las Vegas. Jay zinkasoval 155 000 $. Rozplakal Colemana. Sen sa splnil.

Jayove poznávacie znamenie? Blond hriva. Ranná rutina? Skok do bazénu! Momentálne povinnosti? Práca na vlastnom brande, korigovanie biznisu a ľudí, tréning, dobré jedlo.

Bez debaty. A nevidím v tom žiadnu aroganciu… Som najlepší kulturista všetkých čias. Niekedy to ľuďom príde príliš arogantné a nafúkané, no ja som bol zlomený naozaj veľa krát a vždy som sa dostal späť! Nikdy som sa nevzdal a vždy som veril svojej ceste a snu! Kámo, bol som tak disciplinovaný! V tých časoch nebol žiadny bodybuilder viac disciplinovaný, než ja! Mal som pocit, že som stroj a dokážem úplne všetko! Bolo úplne jedno, čo som robil. Vždy to do seba zapadalo a dávalo význam!

 

 

2. miesto – ARNOLD SCHWARZENEGGER (rakúsky dub)

 

Legenda neznamená mýtus. Niektoré sú ozajstné. Vybudované tvrdou prácou. Nenarodili sa ako legendy, no stali sa nimi! Ak sú ochotné podeliť sa o svoje skúsenosti a médiá o tom prinesú sériu videí a článkov, sme z toho nadšení! Video nižšie je zo série videí venovenej tejto legende. Informácie zo zlatej éry kulturistiky o tréningu, strave, súťažení, kardiu… Nie je sprevádzané prílišne motivačnou hudbou. Hovorí v nej samotný Arnold. To stačí. Je potrebné tohto človeka predstavovať? Po zhliadnutí tohto videa si určite pozrite aj nezostrihanú verziu, stojí za to!

Vedel som, že si budem musieť zaslúžiť úspech!

– Arnold Schwarzenegger

 

1. miesto – RONNIE COLEMAN

 

Jediný a jedinečný, považovaný za najlepšieho profesionálneho kulturistu všetkých čias! 8-násobný Mr. Olympia, ktorý na tróne kraľoval v rokoch 1998 až 2005. Podľa mnohých práve Ronnie odštartoval éru monštrózneho bodybuildingu, ktorá v istom zmysle zmenila vnímanie kulturistiky. Získala si nových priaznivcov, zároveň aj odporcov. Posúďte sami – pri výške 180 cm vážil a súťažnom pódiu 130 – 136 kg, v mimosúťažnom období dokonca až 143 – 145 kg! Maximálny obvod hrudníka v prípade Colemana činil 150 cm, obvod paže extrémnych 61 cm! Nadšencov kulturistiky poteší to, že čoskoro sa o kráľovi kulturistiky dozvedia viac v dokumente Ronnie Coleman: The King (2018). Pozriete si? My určite!

Light weight, baby!

– Ronnie Coleman

 

Bonus: Čestné miesto v tomto rebríčku majú slovenskí kulturisti s významnými úspechmi na tunajšej aj medzinárodnej scéne

 

Aké by to bolo, keby sme zabudli na domácu scénu bodybuildingu? Pre tých najmladších čitateľov treba pripomenúť zvučné mená, ktoré urobili značný zárez na svetovej kulturistickej scéne a aj s ich podporou sa zo Slovenska stala veľmoc v oblasti kulturistiky! Poznáte ich všetkých? Igor Kočiš, Jaroslav Horváth, Marián Čambal, Andrej Mozolani, Vlado Flimel, Štefan Havlík, zo starších čias Jozef Grolmus. V tejto oblasti máme byť na čo hrdí.

Názov skladby: Lacuna Coil – Enjoy the Silence

 

PS: zmenili by ste poradie týchto osobností v našom rebríčku? Zoradiť ich naozaj nie je jednoduché, každý z nás totiž preferuje niečo iné. Prípadne máte iné obľúbené video? Váš názor nás zaujíma! Podeľte sa oň s nami v komentároch!

FitGo

Fitgo.sk portál o cvičení a všetkom, čo s ním súvisí . Prinášame vám kvalitný obsah podložený osobnou skúsenosťou a dôveryhodnými zdrojmi.

Tešíme sa na váš názor !

Zanechajte komentár alebo skúsenosť

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Doplnky vo výpredaji


FitGo
Registrácia nového účtu
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password