Sparing partner – áno či nie? 3 x áno a 3 x nie na tému tréning vo dvojici

V tejto oblasti sa od čias Zlatej éry kulturistiky nič nezmenilo. Aj vtedy sa ľudia spájali do dvojíc či skupín, aby tak dosiahli svoje ciele rýchlejším a zábavnejším spôsobom. Arnie, Zane, Columbu – títo páni vždy profitovali z tréningových partnerov.

Ste notoricky samostatnou jednotkou vo fitku? Alebo ste skôr ten typ, ktorý vyhľadáva socializáciu a v podstate by sám za žiadnych okolností cvičiť nešiel? Nech je pravda o vás akákoľvek, snažte sa myslieť na fakt, že primárnym cieľom návštevy športoviska je športový výkon a benefity z neho plynúce. Čo so sebou prináša nevhodný parťák vo fitku? A aké prínosy vie iniciovať  to, že cvičíte vo dvojici?

 

 

Patríte k tým časovo flexibilnejším?

 

S časom je to najmä vo väčších mestách krajiny niekedy tragické. Prísť na dané miesto včas sa nie vždy musí podariť… Nôž na krku v podobe niekoho, kto vás netrpezlivo čaká po vypití predtréningovky na prahu šatní nemusí byť príjemne. Znásobiť pocit znechutenia vie to, keď stojíte v zápche a váš parťák vás neúnavne bombarduje správami a telefonátmi.

Pozitívnou vecou ohľadom tréningového partnera a času je to, že je väčšia pravdepodobnosť toho, že sa vôbec dostavíte. Nechcete byť za blbca a nechať v tom kamošku či kamoša samého. A aspoň nemáte dôvod na presun tréningu na iný čas, napríklad na večernú hodinu. Zase to zvyšuje riziko toho, že sa cvičiť nebude a na tréningu najmä neskoro večer budete K.O..

Negatívom  je to, že strácate flexibilitu. Musíte prísť na čas, nechcete sa hádať a chcete byť korektní. Alebo nie?

 

Ste si rovnocenný? Myslením aj pod činkou

 

Nemám na mysli to, či je medzi vami niekoľkoročný rozdiel, prípadne ste o hlavu vyšší. Problém nastáva vtedy, keď vy drepujete o 50 kg menej, prípadne potrebujete počas spoločného tréningu omnoho dlhšiu prestávku. Ak v tomto smere neevidujete problém, jediné, čo by vás mohlo odlišovať, je rozdielne názory na situácie, život, ženy… Treba vyzdvihnúť to, že neradno tieto témy preberať počas sérií. To si nechajte na pokec po tréningu, keď si rozmiešate v pohári BCAA a glutamín ( viac o glutamíne sa dočítate tu) .

Pozitívum? Ak ste kondične na podobnej úrovni, vie to enormne zvýšiť efektivitu tréningu. Chodíte spolu von? Viete sa zabaviť a máte podobný vkus na jedlo a ženy, prípadne chlapov? Potom je veľká šanca, že si budete rozumieť aj vo fitku a nazbierate skvelé zážitky aj počas trénovania.

Negatívum? Nenechajte sa ťahať nadol slabým sparingom. Usmernite ho, pomôžte mu s tréningovým plánom, preberte stravovanie, no neznižujte úroveň svojho tréningu kvôli tomu, aby ste necvičili sám.

 

 

Bezpečnosť alebo spolupráca? A kto v daný moment vlastne cvičí?

 

Dopomoc na bench press alebo skôr vykonávanie asistovaného mŕtveho ťahu? Nedovoľte váham, aby znížili efektivitu vášho racionálneho myslenia a súdnosti! Ak vás má parťák istiť, nevidím v tom nič zlé. Ak však vy tlačíte alebo drepujete a on vám -dopomocou- pomôže tak, že za vás zdvihne napríklad pri tlakoch mŕtvym ťahom gro váhy, nemá to absolútne žiadny význam. Cvičí jednoducho za vás!

Za – kvôli bezpečnosti počas setupu pod činkou, prípadne v prípade jej odloženia, je veľmi osožné mať vedľa seba skúsenú osobu, ktorá má vašu dôveru. Odmietli by ste dopomôcť pri drepoch tej peknej blondínke? Len ju potom (ihneď) neotravujte a nechajte si komplimenty na čas, keď bude po tréningu… Buďte gentleman.

Proti – nech váš tréning neskĺzne do akejsi voľnej disciplíny párov cvičiacich na jednej činke v rovnaký moment. Pôsobí to veľmi komicky a budete na smiech.

 

Zhrnutie

 

Dostane váš sparing po prečítaní tohto článku padáka? Alebo si hneď idete nejakého nájsť? Je to len a len na vás. V každom prípade, počas hľadania nezabúdajte na to najdôležitejšie – do fitka sa chodí cvičiť. Táto múdrosť sa počas dekád vo svojom význame absolútne nezmenila a ani sa meniť nebude.

Aktualizované

Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

Tešíme sa na váš názor !

Zanechajte komentár alebo skúsenosť

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Doplnky vo výpredaji


FitGo
Registrácia nového účtu
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password