Glukosamín- Stojí jeho užívanie na vedeckých základoch?

Vhodne zvolenou suplementáciou sa snažíme udržať naše kĺby v optimálnom stave. Je prevenciou, no dokáže taktiež znížiť negatívne javy spojené so zhoršením zdravia kĺbov (vŕzganie, bolesť, opuch, zápal). Glukosamín (alebo aj glukozamín C6H13NO)  patrí k veľmi populárnym doplnkom výživy. Je využívaný v prípade liečby osteoartritídy (forma artritídy).  Tá patrí k degeneratívnym ochoreniam spôsobeným nedostatočnou regeneráciou chrupavky v kĺboch nášho tela.

Ktoré kĺbové spojenia patria k najrizikovejším? Jednoznačne kolená a bedrá. Čas plynie a situácia sa môže zhoršovať. Známe sú tým spôsobené ťažkosti s bežnou lokomóciou (prirodzená chôdza).

Tento proces je veľmi ťažké zvrátiť, je však možné spomaliť ho. Pre spomalenie sa mnohí rozhodnú zlepšiť tieto stavy spôsobujúce diskomfort užívaním glukosamínu v rôznych doplnkoch výživy – suplementačne.

 

Sú naozaj funkčné? Pozrime sa na fakty vyplývajúce zo štúdií.

 

Glukosamín vzorecGlukosamín je prírodný aminocukor. Za optimálnych podmienok u zdravého jedinca je prirodzene tvorený organizmom. V internetových obchodoch ho nájdeme ako doplnok stravy pre alternatívnu liečbu osteoartritídy.

Najväčšia prirodzená koncentrácia tejto látky v tele je v našich kĺboch a chrupavkách. V týchto štruktúrach tvorí takzvané glykozaminoglykány. Tie sa v obrovskej miere podieľajú na zdraví kĺbového aparátu.

Doplnky výživy tohto typu sa zvyčajne vyrábajú z častí kôrovcov, prípadne procesom bakteriálnej fermentácie.

Ich dostupnosť je veľmi dobrá, trh je pestrý, obsahuje proukty v tabletovej forme, práškovej forme, novinkou sú rôzne gély a dlhodobé miesto v košíkoch zákazníkov majú aj nápoje s obsahom tejto látky.

Je dostaniu v dvoch typoch

  • Glukosamín sulfát
  • Hydrochlorid glukosamínu.

 

Akým spôsobom vie ovplyvniť samotnú artritídu?

 

To vedcom nie je úplne jasné. Domnievajú sa, že prirodzene sa vyskytujúce formy glukosamínu pomáhajú v ochrane chrupavky našich kĺbov.

Štúdie tiež naznačujú, že užívanie glukosaminových doplnkov vie znižovať riziko rozpadu kolagénu. Tá bola v posledných rokoch spopularizovaná a nesie označenie  bielkovina mladosti , čo zaujalo dámy i pánov túžiacich po oddialení viditeľných známok starnutia.

Suplementácia s obsahom tejto látky môže taktiež pôsobiť protizápalovo. A práve zápal je jednou z hlavných príčin rozpadu kĺbovej chrupavky v prípade pacientov s osteoartritídou.

Každopádne účinnosť tejto látky je stále diskutovanou témou.

 

Čo z toho teda vyplýva?

 

Vedci si nie sú úplne istí procesom fungovania tohto suplementu, štúdie každopádne naznačujú, že môže znížiť riziko rozpadu chrupaviek.

 

kolenný kĺb

 

Glukosamín a osteoartritída

 

Jedna z kontrolovaných štúdií s 318 dospelými osobami trpiacimi na osteoartrózu zistila, že v prípade užívania 1500 mg lieku s obsahom solí glukosamínu sulfátu denne počas obdobia 24 týždňov bola znížená bolesť a zlepšená funkčnosť kĺbového aparátu v porovnaní s placebom.

Benefity z užívania produktu z tejto štúdie boli veľmi podobné tým, ktoré ponúka liečivo s názvom acetaminofén, bežne užívaný produkt určený na zmiernenie bolestí. 1

V ďalších dvoch štúdiách s približne 200 osobami vedci prišli na poznatok, že užívanie 1500 mg glukosamín sulfátu na dennej báze v priebehu troch rokov zlepšilo symptómy ochorenia – bolesti, stuhnutie a funkčnosť (v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo)2

Je tu avšak istá možnosť ovplyvnenia štúdií firmou vyrábajúcou liečivá (Rottapharm). Tá financovala tri veľké štúdie. Paradoxom je, že v súčasnej dobe bažiacej po relevantných informáciách sa neeviduje žiadna prebiehajúca štúdia zaoberajúca touto látkou.

Nemôžeme sa teda diviť tomu, že mnohí lekári a odborníci z odvetvia farmácie považujú niektoré štúdie o glukosamíne za irelevantné.

Konštatujeme, že názory na užívanie daného suplementu v prípade tohto ochorenia môžu byť veľmi sporné. Existuje predpoklad potvrdený konkrétnymi štúdiami, že glukosamín sulfát môže mierne zlepšiť príznaky osteoartritídy (v prípade užívania minimálne po dobu 24 týždňov).

kĺby

Reumatoidná artritída a glukosamín

 

Toto ochorenie je často mylne zamieňané s osteoartritídou, ktorá je častejšia.

Čo je to reumatoidná artritída? Hovoríme o autoimunitnom ochorení, počas ktorého, laicky povedané, imunitný systém napadá kĺby. V porovnaní s osteoartritídou nie je spôsobená opotrebovaním. Vedecké kapacity vo všeobecnosti nepredpokladali prínos glukosamínu v prípade reumatoidnej artritídy.

Napriek tomuto faktu jestvuje štúdia, v ktorej -účinkuje- 51 dospelých pacientov s formou reumatoidnej aartritídy. V nej sa zistilo, že v prípade užívania 1500 mg dávky glukosamínu hydrochloridu v priebehu 90 dní došlo k zlepšeniu istých symptómov v porovnaní s užívaním placeba 3

Konštatujeme, že glukosamín hydrochlorid môže zlepšiť príznaky v prípade osôb s ochorením reumatoidná artritída.

Je však všeobecná potreba ďalších štúdií pre významnejšie potvrdenie týchto zistení. Odborníci vyjadrujú presvedčenie, že až po tomto míľniku sa budú môcť robiť závery.

drep fotografia

Dávkovanie a vedľajšie účinky

 

Samotný glukosamín by mal byť užívaný spolu s jedlom 3x denne.

Jednorazová dávka predstavuje množstvo v rozmedzí 300 – 500 mg. Denná dávka by mala predstavovať 900 – 1500 mg. Väčšina štúdií pracovala s dávkou 1500 mg / deň. Soli glukosamínu sulfátu sa užívajú raz denne. Vždy sa snažte dodržiavať užívanie produktu podľa odporúčaní výrobcu!

Je užívanie bezpečné? Táto kategória suplementov je považovaná za bezpečnú bez akýchkoľvek evidovaných závažných negatívnych účinkov. Objaviť sa môže občasné nadúvanie.

Taktiež je známe (vďaka štúdiám) že glukosamínové injekcie môžu zhoršiť inzulínovú senzitivitu. Podobná informácia ale nie je spojená so suplementačnou formou užívania (doplnok výživy), takže môžete byť bez obáv.

 

Záver

 

Glukosamín je vhodným kandidátom pre suplementovanie v prípade potreby zlepšiť váš zdravotný stav kĺbového aparátu. Existujú štúdie, ktoré to potvrdzujú. Na ďalší seriózny výskum potvrdzujúci jeho prínosy  si ešte počkáme.

 

Aké doplnky výživy zvoliť v prípade potreby zlepšiť zdravotný stav vašich kĺbov?

 

Nami recenzovaný Animal Flex hodnotíme veľmi dobre. Siahnite po ňom nielen v prípade bolesti alebo vŕzgania kĺbov.

Preventívne odporúčame užiť polovicu, prípadne celé balenie každý polrok.

 

zdroj

Avatar

Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

2 komentáre
  1. Samotné glukosaminy, msm a kadeco podobné aj vo veľkých dávkach u mňa nemali účinok. Jediné čo mi pomáhalo ako tak bol a znova je Animal Flex. Obsahuje aj rôzne výťažky z bylín/korenín. Tie mi aj samotne celkom zaberali. Ale už sa bolesť začala vracať, takže ďalší Animal už načatý.

Zanechajte komentár alebo skúsenosť

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

70% Black Friday výpredaj doplnkov !

FitGo
Registrácia nového účtu
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password