5 Dôvodov prečo trénovať tvrdo a ťažko a jeden dôležitý prečo nie

Otázka neznie či trénuješ, ale či trénuješ tvrdo. Ak je tvoja odpoveď nie, dám ti dnes niekoľko dôvodov prečo začať trénovať tvrdo a s ťažkými váhami. Aby sme sa správne chápali, hovorím najmä o opakovaniach v rozmedzí 3 až 6. S týmto súvisí aj náš prvý bod. Viac benefitov nájdeš aj v našom článku o silovom tréningu.

1.  Nový stimul k rastu

bodybuilding fotografia

Potrebuješ telu dodať nový stimul a preťažiť ho. Môžeš trénovať tvrdo alebo dlho, ale rozhodne nie obidve naraz. Aby si však videl výsledky, rozhodne musíš trénovať tvrdo a s ťažkými váhami. Ak nebudeš trénovať tvrdo tak sa nebudeš snažiť posúvať svoje hranice. Tvoje výsledky budú buď rovnaké, alebo poprípade horšie. Práve o tom hovorím.

Ak sa chceš zlepšiť, skús trénovať napríklad 3-6 opakovaní na nejaký čas. Akonáhle väčšina ľudí začne cítiť preťaženie vo svaloch (začnú cítiť únavu), jednoducho položia jednoručky, položia činku a skončia.

Práve tu musíš vykročiť z tej komfortnej zóny, z toho počtu opakovaní, ktoré ti vyhovujú. Ide o to, aby si sa snažil súťažiť, napríklad aj sám zo sebou – so svojím predošlým výkonom. So svojim predošlím maxkom na 3,5,6 opakovaní a stačí keď urobíš už o jedno dve viac.

Jednoducho povedané – nezložíš tú činku na zem (alebo neodložíš jednoručky) pokiaľ neurobíš o niečo viac. Samozrejme, nie vždy to pôjde. Pokiaľ sa však bavíme o bežných ľuďoch je to 90%-ná šanca, že vždy máš na minimálne jedno-2 opakovania viac.

V tomto ti môže pomôcť napríklad aj sparing, ktorý ťa donúti urobiť o 1-2 opakovania viac. Takéto malé súťaže so sebou, alebo napríklad so sparingom, ktorý je rovnako silný ako ty, ti pomôžu opäť sa posunúť ďalej a vidieť nové výsledky.

2. Odhalíš svoje slabiny

bodybuilding fotografia

Ťažké váhy odhalia tvoje nedostatky. Je to rovnaké ako keby si mal auto, ktoré má zlú geometriu. Keď ideš malou rýchlosťou, nezbadáš žiaden problém. Akonáhle šlapneš na plyn, zrazu začneš cítiť že ti ťahá napríklad do pravej strany. Čo spravíš? No s takýmto autom asi nepôjdeš rýchlo.

S tvojím telom je to rovnaké. Akonáhle pôjdeš na ťažšie váhy a už to nie je také ľahké, musíš sa viac snažiť, začneš kontrolovať svoje nedostatky. Napríklad pri benchi – činka sa od hrudníka pohybuje veľmi rýchlo no akonáhle dojdeš do polky dráhy činka rapídne spomalí? Alebo nevieš dotlačiť posledné centimetre?

Pri drepe to môže byť podobné. Budeš veľmi rýchly odspodu no vrch bude veľmi ťažký, alebo ťa bude veľmi predkláňať. Pri mrtvom ťahu to je napríklad ťažké odlepenie činky, alebo naopak ťažké dotiahnutie činky a vystretie sa.

Vďaka tomuto odhalíš svoje slabiny, na ktorých budeš môcť pracovať a na ktoré by si inak neprišiel. Vďaka tomu budeš môcť oveľa lepšie zaútočiť na svoje slabiny a celkovo tým zlepšiť svoj výkon. Nie len v tých vysokých váhach, ale aj vo vysokých počtoch opakovaní.

3. Tvoje telo sa premení na stroj

bodybuilding fotografia

Ťažký tréning vylučuje oveľa viac hormónov, ktoré podporujú rast a syntézu proteínov. Prečo?

Napríklad keď ideš ťažké drepy, aktivuješ najväčšie množstvo svalov a kostrové svaly v tvojich stehnách, vďaka ktorým sa vylúči ďaleko viac hormónov, ktoré podporia rast.

Čo to znamená?

GAINS, GAINS GAINS

Nové svalstvo, nové prírastky sily, lepšie výkony a to je presne to čo chceš. Okrem toho pri ťažkom tréningu  spáliš viac energie, pretože ako som už vravel, aktivuje sa oveľa viac svalov.

4 Kráľovský objem

weight lifting fotografia

Ako už vieme, máme dva typy svalstva. Tie pomalšie vlákna a rýchle vlákna. Rýchle vlákna sa aktivizujú čím je váha ťažšia. Keď robíš 12,15,20 opakovaní, váha je ďaleko menšia a používaš tam hlavne tie vytrvalostné, teda pomalšie svalové vlákna.

Akonáhle však prejdeš na 3-5 opakovaní, budeš využívať hlavne rýchle svalové vlákna. Ako už vieme, tie majú najväčší potenciál na rýchly rast. Nehovoriac o tom, že vo svalstve sa skladuje glykogén, ktorý tiež viaže vodu. Už asi vieš kam tým mierim.

Pokiaľ potrénuješ tvrdo tieto svaly s ťažkými váhami a vyprázdniš tento glykogén. Čo sa stane po tréningu keď tam nasadíš kopec sachrov a vody? Presne tak, Kráľovský objem. Sval ich natiahne krásne do seba a bude väčší. Budeš teda vyzerať oveľa väčší a nový objem ti pohľadí aj tvoje ego.

5. Ľahšie pracovné série

weight lifting fotografia

Tvoje aktuálne váhy sa ti budú zdať ľahšie. Prečo?

Keď budeš trénovať s ťažšími váhami, tvoja nervová sústava si na ne zvykne a tie s ktorými trénuješ budú ľahšie a budeš s nimi vedieť urobiť viac opakovaní. Tým opäť môžeš tvôj tréning urobiť tvrdší, získať nové prírastky a vyzerať lepšie.

Ako tento bod využiť okamžite už na prvom tréningu

Chceš napríklad trénovať so 70% svojho maxima. Urobíš teda to, že si dáš bežnú rozcvičku a následne chytíš do rúk na 5-10 sekúnd svoje maximum (respektíve na chrbát podľa toho aký cvik ideš). Po tejto sérií opäť skočíš na tých 70% a oproti tvojmu maximu sa ti zrazu tých 70% bude zdať ako nič. To znamená, že sa ti s tým bude cvičiť oveľa ľahšie a dáš s tým viac opakovaní. Čo ako som už vravel vedie k novým prírastkom.

Tento článok nemôžem ukončiť bez toho aby som ti nedal jeden dôležitý bod.

Prečo by si nemal trénovať s ťažkými váhami

Chápem, že chceš byť rýchlo veľký, že chceš byť veľmi rýchlo silný a možno pri tom kašleš na techniku a snažíš sa len dvíhať ťažké váhy z bodu A do bodu B. Nie je to zlý prístup, lenže pokiaľ chceš vyzerať ako búchač a trénuješ ako blbec, čo myslíš, aké budeš mať výsledky?

Možno to tak teraz ešte nie je. Možno si ešte nedopadol ako blbec, no môžem ti garantovať , že tak dopadneš a akurát sa zraníš. Pokiaľ chceš dvíhať ťažké váhy, musíš dvojnásobne dbať na techniku a správne prevedenie. To znamená, že keď dnes benchuješ 100-ku tak si tam nenalož 120 a nenechaj sparinga aby to z teba ťahal a ešte ti potom povedal že to robíš sám. To je sebaklam, ktorý je bohužiaľ v posilňovniach príliš rozšírený.

Ak si dostatočne veľký chlap, aby si dvíhal veľké váhy, mal by si byť dostatočne veľký chlap aby si si vedel priznať, že na niečo nemáš.

To isté platí aj na iných cvikoch. Ak nevieš drepnúť veľkú váhu s dobrou technikou, nerob to. Buď si zraníš koleno alebo kríže. Pokiaľ nebudeš dodržovať techniku, garantujem ti, že to príde.  Prečítaj aké sú tie najlepšie.

sa ani nemusíme baviť. Myslím si, že to je cvik na ktorom sa dá najľahšie zraniť a najviac ľudí ho robí úplne zle a riskuje také zranenia, že možno raz nebudú ani chodiť. Čiže dbaj na správnu techniku. Ak nebudeš dbať na správne prevedenie odporúčam ti necvičiť s ťažkými váhami, lebo si niečo spravíš.

 

 

 

FitGo

Fitgo.sk portál o cvičení a všetkom, čo s ním súvisí . Prinášame vám kvalitný obsah podložený osobnou skúsenosťou a dôveryhodnými zdrojmi.

Tešíme sa na váš názor !

Zanechajte komentár alebo skúsenosť

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Doplnky vo výpredaji

FitGo
Registrácia nového účtu
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password