Whey Proteín – Aké účinky majú srvátkové bielkoviny na ľudský organizmus?

Asi najčastejším dôvodom kúpy srvátkového (whey) proteínového nápoja je túžba zosilnieť a pribrať kvalitnú svalovú hmotu.

Jeho obľúbenosť je známa u atlétov, kulturistov, fitnes modelov, bikiny fitnesiek, no aj iných, ktorí chcú zlepšiť výkon vo fitku alebo telocvični.

milkshake fotografia

Aké sú najdôležitejšie účinky srvátky svalstvo a silu?

 

1.) Srvátka ako stavebný kameň.

Prinesie telu proteíny (bielkovny) a aminokyseliny pre ďalšie spracovanie kvôli zvýšeniu rastu svalov.

2.) Hormonálna aktivita.

Srvátka stimuluje uvoľňovanie anabolických hormónov, ktoré môžu efektívne podporiť svalovú hypertrofiu. Jedným z nich je inzulín.

3.) Aminokyselina leucín obsiahnutá v srvátke.

Tá má veľmi dôležité úlohy v prípade čo najefektívnejšieho budovania svalovej hmoty. Prináša so sebou stimuláciu syntézy svalových bielkovín na molekulárnej a genetickej úrovni.

4.) Rýchlosť trávenia.

Bielkovina srvátkového pôvodu disponuje rýchlou absorpčnou schopnosťou. To je jednou z devíz produktov tohto typu v porovnaní s inými zdrojmi bielkovín, či už v podobe klasického jedla, alebo tej suplementačnej.

 

 

Výskum sa stavia na stranu srvátkových bielkovín! Nie však každý.

 research fotografia

 

Nie je to až tak dávno čo sa v štúdiách opätovne potvrdilo, že absolútny denný príjem bielkovín je jedným z najvýraznejšie ovplyvňujúcich faktorov v prípade procesu o vybudovanie svalovej hmoty. Pritom možno nie je až tak dôležité to, či sa bielkoviny skonzumujú v časoch okolo tréningu.

 

Kedy je najvhodnejší čas pre konzumáciu srvátkového proteínu ak chceme pomôcť svalovému rastu? Podľa niektorých štúdií je bielkovinový proteín najúčinnejší v obdobiach pred, počas a po tréningu. Zaujímavosťou je, že samotná syntéza proteínov zvykne byť maximalizovaná v čase po tréningu.

 

V štúdiách porovnávajúcich srvátkový proteín s inými (napríklad so sójovým), obstál srvátkový proteín lepšie než jeho konkurenti.

 

A čo rivalita medzi kazeínom a srvátkou? Tento duel je viac než sporný, je evidentné, že srvátka je rýchlejšie stráviteľná v kratšom časovom úseku, no kazeín je efektívnejší z pohľadu dlhodobej stimulácie rastu svalov. Oba produkty majú právom svoje miesto v našich kútikoch s doplnkami výživy.

 

Je treba mať na pamäti, že ak je váš spôsob stravovania chudobný na bielkoviny, suplementovaním srvátkového proteínu veľa vody nenamútite! Jej vplyv na vaše výsledky je najlepší vtedy, ak sa vytvorí istá synergia medzi stravovacím režimom (výživou, tá je na prvom mieste) a doplnkovou výživou (slovo doplnok má naozaj svoj význam a nezabúdajme naň)!

 

V štúdii zaoberajúcich sa staršími jedincami, ktorí mali v strave zakomponované dostatočné množstvo bielkovín, sa nezistil prínos pre svalový rast v prípade dodatočného obohatenia stravy o srvátku (dve skupiny konzumovali buď sacharidy alebo srvátku počas dvanástich týždňov, vykonávali posilňovacie cvičenia, bez rozdielu vo výsledkoch).

 

Ak už teda jete dostatok bielkovín, máte stravu bohatú na bielkoviny (vajíčka, mliečne výrobky, ryby, mäso), pridanie srvátky do vášho stravovacieho režimu nemusí sprevádzať výrazné zlepšenie výsledkov.

 

Názory a dôkazy ohľadom účinnosti srvátkovej bielkoviny v prípade silového a kulturistického tréningu sú dynamické, vo výsledkoch v prípade užívania srvátky v prípade jednotlivcov často dochádza k výrazným odlišnostiam.

 

Čo je dôležité si zapamätať?

 

Mnoho dôkazových materiálov potvrdzuje účinnosť srvátkových bielkovín (whey proteínu) pre podporu rastu (hypertrofie) svalov a zvýšení sily. Napriek tomu sú aj štúdie, ktoré tento fakt nepotvrdili. Osobne ho určite odporúčame ako zdroj bielkovín po tréningu.

0

Fitgo.sk portál o cvičení a všetkom, čo s ním súvisí . Prinášame vám kvalitný obsah podložený osobnou skúsenosťou a dôveryhodnými zdrojmi.

Tešíme sa na váš názor

Zanechať názor

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Výpredaj doplnkov 70%!

FitGo
Register New Account
Staň sa plnohodnotným členom FitGo komunity, nastav si profilový obrázok a rezervuj si svoje unikátne meno
Reset Password